Czy po sprzataniu trzeba sie myc? Choruje na OCD nie sprzatam obsesyjne raczej unikam czestego s

2 odpowiedzi
Czy po sprzataniu trzeba sie myc?

Choruje na OCD nie sprzatam obsesyjne raczej unikam czestego sprzatania przez OCD bo wiem ze potem bede czula potrzebe sie umyc a myje sie dluzej niz wszyscy odkad mam OCD. Choruje tez na depresje. Glupio mi pytac ludzi wiec postanowilam zapytac tutaj. Czy ludzie po sprzataniu zawsze biora prysznic? Mowa tutaj o takim szybkim sprzataniu codziennym czyli starcie kurzu plynem do szyb i pozamiataniu lub odkurzeniu, wyniesieniu smieci. Ja po tych czynnosciach czuje sie brudna i chce sie odswiezyc umyc cala nawet wlosy. Ale gdybym miala tak robic codziennie w dzien i potem sie kapac i potem znowu wieczorem to tez bezsensu myc sie dwa razy dziennie. Chyba ze sprzatalabym wieczorem przed myciem sie. Jak to jest u innych?
Dzień dobry, zazwyczaj sprzątanie mieszkania nie zakłada prysznica po skończonej pracy. Po sprzątaniu czy wyniesieniu śmieci jest uzasadnione co najwyżej umycie rąk - zwykle ludzie myją ręce gdy się ubrudzą jakąś substancją, po przyjściu do domu i przed jedzeniem. Ma Pani poczucie, że mycie trwa zbyt długo - warto zatem podczas psychoterapii porozmawiać o obsesjach i kompulsjach związanych z myciem. Powodzenia!

Dzień dobry, zgadzam się z przedmówczynią- zazwyczaj prysznic po pracach domowych zakładałby bardzo intensywne prace domowe, najczęściej w pełnym słońcu na ogrodzie, z dużą potliwością, dużą ilością kurzu (np. sprzątanie piwnicy/ strychu) itp. Dlatego granica jest cieńka ale jednak jest, ponieważ Pani napisała o zwykłych, codziennych czynnościach jak wyrzucenie śmieci. Umycie rąk jest w tym przypadku bardzo uzasadnione, ale głowy już np. nie. Mam nadzieję, że uczęszcza Pani na psychoterapię indywidualną lub grupową aby mieć wsparcie w swojej codzienności. Życzę dużo zdrowia i powodzenia.