Czy pod wpływem silnego lęku może spadać tętno? (spadki tętna do ok.40 uderzeń na minutę) Czy jest t

4 odpowiedzi
Czy pod wpływem silnego lęku może spadać tętno? (spadki tętna do ok.40 uderzeń na minutę) Czy jest to powód do niepokoju?
Pod wpływem silnego lęku wzrasta tętno. Jest to związane z szybką pracą serca i szybkim przepływem krwi. W czasie wysokiego poziomu lęku nasze ciało reaguje szybkim oddechem, napięciem oraz drżeniem mięśni, częstym wypróżnianiem się i częstą mikcją.

Doświadczając poczucia silnego lęku to nasze tętno rośnie, związane jest to że zwiększoną aktywnością układu współczulnego- wtedy nasze narządy pobudzają się do pracy w celu i organizm przygotowuje się do działania/przetrwania (reagujac walką, ucieczką lub zamrożeniem).
Dzień dobry. Na ogół lęk i stres powodują przyspieszenie tętna. Jednak wolne tętno, tzw. bradykardia może wyjątkowo pojawiać się u ludzi po bardzo ciężkich traumach podczas fleshbecków, czyli narzucających się wspomnień z przeszłości. Ponieważ nieleczona bradykardia stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia warto sprawdzić, czy przyczyną nie jest jakaś choroba.
Tak, silny lęk zwykle podnosi tętno, ale niekiedy może powodować spadki tętna do około 40 uderzeń na minutę. Taki spadek tętna jest powodem do niepokoju i wymaga konsultacji z lekarzem.
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna (pierwsza wizyta) - 140 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.