Czy podczas okresu dojrzewania można mieć pogorszoną pamięć? Ma na to wpływ stres?

5 odpowiedzi
Czy podczas okresu dojrzewania można mieć pogorszoną pamięć? Ma na to wpływ stres?
Droga Pani/Drogi Panie, tak, chroniczny stres może mieć wpływ na umiejętność zapamiętywania. Jednak samo dojrzewanie nie powinno. Pozdrawiam, Radosław Krąpiec, psycholog

Okres dojrzewania to czas ogromnych zmian w organizmie. Nasz układ nerwowy przeżywa prawdziwe oblężenie ze strony hormonów, bodźców i nowych zadań. Dlatego też zdarza się, że Ośrodkowemu Układowi Nerwowemu (OUN), w skład którego wchodzi również mózg, najnormalniej w świecie zaczyna brakować zasobów. Pamięć nie jest kluczowa dla przeżycia organizmu, dlatego często ulega pogorszeniu, kiedy mózg musi zająć się innymi, pilniejszymi sprawami.
Podsumowując, okres dojrzewania może skutkować także przejściowymi kłopotami z pamięcią, ale by dokładnie odpowiedzieć na postawione pytanie, potrzebna byłaby dłuższa rozmowa i doprecyzowanie z jakim rodzajem problemów mamy do czynienia.
Jeżeli kłopoty z pamięcią budzą niepokój lub dyskomfort, warto skontaktować się z psychologiem, który pomoże określić czy problem jest natury fizycznej czy psychicznej.
Pozdrawiam serdecznie
mgr Szymon Niemiec
Dzień dobry, Okres dojrzewania to czas, który przynosi wiele różnych zmian i wydarzeń. Zmiana sama w sobie powoduje stres. Jeśli przeżywamy długotrwały stres, to zostaje bardzo obciążony hipokamp w naszym mózgu, czyli ośrodek, który odpowiada za pamięć. Zachęcam do konsultacji z psychologiem. Pozdrawiam
Dzień dobry
Okres dojrzewania to czas wielu dynamicznych przemian w organizmie młodego człowieka. To czas, kiedy zmiany fizyczne, neurologiczne oraz hormonalne bardzo często występują jednocześnie. Jest to też czas kiedy występuje duże obciążenie stresującymi wydarzeniami (relacje z rówieśnikami, okres nastoletniego buntu itp.).
Doświadczanie stresujących wydarzeń może wpływać na pamięć oraz trudności z koncentracją u ludzi w każdym wieku ze względu na fakt, że w obliczu stresujących sytuacji kluczowe z biologicznego punktu widzenia jest przeżycie i wszystkie zasoby organizmu są ukierunkowane właśnie na to działanie.
Ilość zmian w organizmie nastoletniego człowieka i dodatkowy czynnik w postaci stresu może zatem potęgować trudności z pamięcią.
Warto zastanowić się, co pomaga radzić sobie w takich sytuacjach młodej osobie i jak można radzić sobie w momencie, kiedy stresujące wydarzenia się pojawiają lub jak można wypracować metody radzenia sobie jeszcze zanim takie wydarzenia będą miały miejsce.

Serdecznie pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego!
Dzień dobry. Zdecydowanie tak, okres dojrzewania może wiązać się ze zwiększonym stresem, co w dalszej perspektywie może skutkować pogorszoną pamięcią. Jeśli stres jest przewlekły i powoduje niższy poziom funkcjonowania niż zazwyczaj, proponuje wizytę u specjalisty który pomoże wypracować metody radzenia sobie z nim.
Pozdrawiam serdecznie. :)