Czy podczas wizyty u psychologa musi on to odnotować jakoś w systemie? Chciałbym udać sie na wizytę,

3 odpowiedzi
Czy podczas wizyty u psychologa musi on to odnotować jakoś w systemie? Chciałbym udać sie na wizytę, ale nie chce żeby ktokolwiek wiedział że to robię - więc nie chcę żeby była jakąkolwiek dokumentacja z tego. czy to możliwe?
Dzień dobry, jeżeli jest to specjalista przyjmujący w placówce w ramach NFZ to tak, pacjent musi być zarejestrowany w systemie.
Podobnie jest w większości klinik zrzeszających specjalistów - również prywatnych - ale to już zależy od kliniki i systemu - tu należy dowiedzieć się w konkretnej placówce.

Proszę pamiętać, że teoretycznie są to dane wrażliwe, objęte tajemnicą. Rozumiem jednak, że są często zawodowe przesłanki, które nie pozwalają na komfortowe korzystanie z systemów informatycznych, szczególnie w przypadku diagnoz - co jednocześnie uniemożliwia zgłoszenie się po potrzebną, czasem kluczową dla życia, pomoc.
W takiej sytuacji najpewniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z prywatnego gabinetu po wcześniejszym upewnieniu się jaka jest procedura i porozmawianiu telefonicznym o potrzebie zachowania całkowitej anonimowości, również wobec systemów rejestrujących pacjenta.

Ze swojego doświadczenia mogę napisać, że jest to częsta prośba ze strony pacjentów i spełnienie jej nie wymaga jakiejś specjalnej "gimnastyki". Warto jednak byłoby na spotkaniu porozmawiać o źródle takiej potrzeby - szczególnie jeżeli nie jest spowodowana czynnikami zewnętrznymi, do czego zachęcam.
W razie pytań proszę o kontakt na czacie lub telefonicznie czy mailowo. Pozdrawiam.

Dzień dobry,
w konsultacjach / psychoterapii na NFZ faktycznie jest wymóg przynajmniej szczątkowej dokumentacji ze spotkań z psychologiem / psychoterapeutą.
W wizytach prywatnych, nie ma obowiązku rejestracji czegokolwiek, a każdy psychoterapeuta jest niezależnie od tego zobowiązany do poufności i tajemnicy zawodowej, z której zwalnia się w niewielu przypadkach.
Pozdrawiam, Sylwia Daniłowicz
Dzień dobry! Jeśli wizyta odbywa się w ramach NFZ zostaje ona wpisana w system, w którym są także zarejestrowane dane pacjenta. W przypadku wizyty prywatnej, nie istnieje obowiązek jej rejestracji. Ponadto warto pamiętać, iż psychoterapeutę obowiązuje tajemnica zawodowa, z której może on być zwolniony jedynie w kilku określonych przypadkach (min. gdy istnieje zagrożenie życia pacjenta lub kogoś innego).

Pozdrawiam serdecznie!
Karolina Kowalczyk