Czy podwyższona ilość monocytów, bazofilii oraz erytrocyty może wskazywać na jakąś chorobę?

4 odpowiedzi
Witam serdecznie! Mam pytanie odnośnie badań morfologii krwi. Czy podwyższona ilość monocytów, bazofilii oraz erytrocyty może wskazywać na jakąś chorobę?
Wskazuje na stan zapalny przewlekły prawdopodobnie, ale potrzebny jest dodatkowy wywiad i badanie.

Tak trzeba do lekarza
Witam. Prosta odpowiedź na to pytanie brzmi "tak". W medycynie powinna brzmieć dokładniej czyli "tak ale..." ;) I właśnie to "ale", spróbuję wyjaśnić. Zacznijmy od tego, że zawsze leczymy Pacjenta, nie badania - odchylenia w badaniach dodatkowych, są jedynie "nakierunkowaniem" na właściwą diagnostykę i podejrzeniem, że coś jest nie w porządku. Podwyższone erytrocyty, występują u osób narażonych na obniżenie stężenia tlenu we wdychanym powietrzu, np długo przebywających w wysokich górach, sportowców. Inne przyczyny to np utrata krwi w wyniku owrzodzenia przewodu pokarmowego, zapalenia jelit, nieco rzadziej w czerwienicy. Monocyty - za dużo, najczęściej pojawia się przy infekcjach, typowo przy mononukleozie, ale również przy zakażeniach pasożytniczych. Mogą też występować u chorych na gruźlicę, kiłę czy białaczkę monocytarną. Bazofile, czyli granulocyty zasadochłonne, w zwiększonej liczbie, pojawiają się w rekonwalescencji po chorobach zakaźnych, jak i w przebiegu zapaleń jelit (choroba Leśniowskiego Crohna lub Colitis Ulcerosa), tak jak we wszystkich zaburzeniach w "rozmazie" krwi, należy brać pod uwagę również białaczki.
Pozwolę sobie jednak jeszcze raz powtórzyć, że leczymy Człowieka, Pacjenta, a badania... to ja nazwa wskazuje badania dodatkowe i/lub pomocnicze. Pozdrawiam serdecznie. Krzysztof Kowalczyk
Tak, ale diagnoza wymaga wizyty i badania pacjenta. Zapraszam