Czy pójście na terapię do psychoterapeuty pomoże osobom, które nie koniecznie wiedzą na czym polega
4
odpowiedzi
Czy pójście na terapię do psychoterapeuty pomoże osobom, które nie koniecznie wiedzą na czym polega ich problem a jednocześnie nie potrafią normalnie funkcjonować i utrzymywać dobrych relacji z najbliższymi?
Z psychoterapii warto skorzystać zawsze wtedy, kiedy czujemy, że doświadczane przez nas trudności życiowe przerastają nas i nie jesteśmy w stanie sami sobie z nimi poradzić. Nasze własne sposoby i rozwiązania stają się nieskuteczne, a nawet same mogą być źródłem problemów, nasze najbliższe otoczenie też nie potrafi nas wspomóc. Takie sytuacje często mają miejsce i każdy człowiek ich doświadcza, w pewnym sensie są one nieodłączną częścią życia. Wielu ludzi potrzebuje pomocy innych, by sobie z takimi kryzysami poradzić, a często chcą skorzystać z pomocy profesjonalisty. Wraz z rozwojem społeczeństwa i nauk psychologicznych upadło wiele stereotypów związanych z terapią i stała się ona uznaną i cenioną formą pomocy. Pozdrawiam Małgorzata Witkowska
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
Czynnikiem, który może być podstawą do rozpoczęcia terapii, jest dyskomfort/cierpienie odczuwane w codziennym życiu. Często trudno jest to nazwać i skonkretyzować. Terapia polega też na tym, że wspólnie z terapeutą nazywa się problemy i przygląda się im, tak by bardziej zrozumieć swoją sytuację, a tym samym uruchomić inny sposób myślenia, być może zbliżający do poprawy codziennego funkcjonowania. Warto też pamiętać, że pierwsze spotkanie z psychologiem/psychoterapeutą nie jest wiążące. To konsultacja, która ma na celu m.in. przyjrzenie się wątpliwościom takim jak postawione tutaj przez Panią/Pana w pytaniu oraz omówienie innych kwestii, które rodzą kolejne pytania czy obawy przed podjęciem decyzji o terapii.
pozdrawiam serdecznie
Ewa Krawczyńska
pozdrawiam serdecznie
Ewa Krawczyńska
Nie musisz iść z gotową diagnozą - to wasze( twoje i terapeuty) zadanie na terapię. Ważne że wiesz co Ci przeszkadza i chcesz to zmienić, to niezbędny warunek rozpoczęcia pracy nad Sobą.
Pozdrawiam
Jerzy Cyran
Pozdrawiam
Jerzy Cyran
By odpowiedzieć na to pytanie posłużę się analogią związaną z leczeniem jakiejś choroby. Do lekarza zwykle trafia się z jakimś bólem, cierpieniem lub niepokojem o występowanie symptomów choroby. Dopiero w gabinecie stawiana jest diagnoza. Potem lekarz proponuje mniejszy lub większy zestaw śroków (leków zabiegów) mających zniwelować dolegliwości. Ale leczące jest dopiero zastasowanie uzgodnionych z lekarzem działań (np przyjmowanie leków,stosowanie diety, udział w rehabilitacji). To oznacza, przekładając na psychoterapię że do terapeuty ktoś zgłasza się z jakimś cierpieniem, trudnością życiową, a nie z diagnozą. Diagnoza formowana jest w trakcie spotkania. Ale podobnie jak u lekarza samo odbycie wizyty nie leczy. Nie leczy też postawinie diagnozy czy tzw. "obgadanie sprawy". Leczące = zmieniające jest dopiero zastosowanie i utrwalenie nowych sposobób działania, myślenia, kontaktowania się z innymi, zastosowanie nowych strategii życiowych.
Pozdrawiam Rafał Dobolewski
Pozdrawiam Rafał Dobolewski
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.