Czy potrzbna jest kolejna operacja nosa?

3 odpowiedzi
Mam drobną twarz i duży, garbaty nos. Chciałabym go zoperować jednak moim zmartwieniem (nie wiem czy uzasadnionym) są powikłania w postaci zrostów pooperacyjnych. Niewiele o nich wiem dlatego uprzejmie proszę o informacje o tym jak często owe zrosty występują, co jest ich przyczyną, czy można się przed nimi jakoś uchronić? Czy są jakieś czynniki predysponujące do ich wystąpienia? Co w wypadku, kiedy wystąpią – czy konieczna jest kolejna operacja i czy za nią też trzeba płacić?
Szanowna Pani, w klinice, która prowadzę, operacjami nosa zajmuje się dr Anna Tuszyńska (polecam zapoznanie się z opiniami pacjentów na portalu Znany Lekarz). Proszę skierować to samo pytanie na adres emailowy kliniki (info @ modelmed.pl_)Postaramy się w miarę wyczerpująco odpowiedzieć .
Z ukłonami - Matuszewski

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Zrosty po operacji nosa występują bardzo rzadko. Mogą one pogarszać drożność, czyli powodowac gorsze oddychanie. Oczywiście można je korygować chirurgicznie, ale taka ingerencja może wymagać narkozy. Zabieg krótkotrwały. Koszt do uzgodnienia z lekarzem wykonującym zabieg.
Szanowana Pani, dziękuję za pytanie gdyż to niezbyt częsty temat poruszany na forach internetowych głównie oceniane są nosy po względem ich pooperacyjnego wyglądu, ale najważniejszą funkcją nosa jest możliwość swobodnego oddychania czyli przepływu powietrza. Pacjenci powinni wiedzieć że istnieje możliwość wystąpienia takiego powikłania jak zrosty wewnątrz nosa.
Uważa się że przyczyną powstania zrostów w nosie jest najczęściej przebyty uraz połączony z uszkodzeniem śluzówki. Wiemy ze uraz ten może być skutkiem np. uderzenia, ale bardzo często jest też związany z przebytym wcześniej wewnątrznosowym zabiegiem laryngologicznym (operacje polipów, małżowin, zatok, skrzywionej przegrody). Szczególnie chodzi tu o zabiegi wykonywane "klasycznymi" metodami, w których dochodzi do znacznego uszkodzenia błony śluzowej, lub po których istnieje konieczność zakładania do nosa tzw. tamponady. Usuwanie z nosa po paru dniach długich setonów, z których wykonuje się tamponadę, prowadzi z reguły do krwawienia i masywnego uszkodzenia śluzówki we wnętrzu nosa, ale osobiście stosuję delikatną technikę operowania nosa bez uszkadzania śluzówki wewnątrz nosa, otwartą technika operacji nosa tamponada bez urazu bo wiem, że zmniejszają takie ryzyko u moich pacjentów.
Czasami alergicy którzy mają rozpulchnione uszkodzone śluzówki są bardziej narażeni
na zrosty kokaina i inne używki do nosowe etc . Najprostszą metodą aby się uchronić przed zrostami po operacji jest stosowanie się do zaleceń pooperacyjnych doświadczonego chirurga plastycznego np. częste nawilżenie nosa. Zwykle w sytuacjach korekt wynikających z techniki operacyjnej w mojej praktyce rezygnuję ze swojego honorarium a pacjent płaci tylko znacznie zmniejszone koszty użytych materiałów, sprzętu i pracy personelu pomocniczego
Korekta zrostów może odbyć się ambulatoryjnie i wiąże się ze znieczuleniem miejscowym .
Janusz Jaworowski
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Eksperci

Anna Aseńko

Anna Aseńko

Chirurg, Chirurg plastyczny, Lekarz wykonujący zabiegi medycyny estetycznej

Kraków

umów wizytę
Wiktor Czyżak

Wiktor Czyżak

Chirurg plastyczny

Wrocław

umów wizytę
Tomasz Mierzwiński

Tomasz Mierzwiński

Chirurg, Lekarz wykonujący zabiegi medycyny estetycznej

Kraków

umów wizytę
Piotr Pietruski

Piotr Pietruski

Chirurg plastyczny

Warszawa

umów wizytę
Justyna Jończyk

Justyna Jończyk

Chirurg plastyczny

Warszawa

umów wizytę
Sławomir Letkiewicz

Sławomir Letkiewicz

Urolog, Chirurg, Androlog

Częstochowa

umów wizytę

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 37 pytań dotyczących: operacja plastyczna twarzy
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.