Czy potrzebna jest operacja?

2 odpowiedzi
Witam. Mam pytanie, czy w moim przypadku konieczna jest operacja? Opis badania MR:Wykonano badanie MR prawego stawu kolanowego w płaszczyznach cór. Trans. Sag. W obrazach T1, T2 zależnych ora PD. Więzadła krzyżowe o zachowanej ciągłości. Cechy niewielkich zmian bliznowatych w zakresie przyczepu piszczelowego ACL. Przypodstawne, złożone pęknięcie obejmujące 1 tylnego rogu oraz trzonu MM. Łąkotka boczna o typowym sygnale i strukturze bez cech pęknięcia. Uszkodzenie I stopnia MCL. Niewielki wysięk w zachyłkach bocznych i kaletce nadżerkowej grubości do 7,5mm cechy przekrwienia błony maziowej kolana. Skostnienia w przyczepie ścięgna mięśnia czworogłowego do rzepki. Zmiany degeneracyjne dentalnego przyczepu więzadła rzepki. Chondromalacja II stopień rzepki. Poza tym okrywa chrzęstna gładka. Szczelinowata torbiel Bakera dł. Ok. 60mm.LCL, troczki, ścięgno mięśnia czworogłowego, pasmo biodrówko-piszczelowe, okolica gęsiej stopy ścięgnistej nie wykazują zmian. Otrzymałem skierowanie na artroskopie stawu kolanowego. Będę wdzięczny za wyjaśnienie powyższego opisu RM i odpowiedzi na moje pytanie. Z poważaniem: Włodek (lat 60)
Witam!!
Oczywiście odpowiedź na pytania będzie czysto hipotetyczna (do dokładnej kwalifikacji do ew. zabiegu niezbędny jest dokładny wywiad, badanie pacjenta i weryfikacja obrazu MRI)
1) zmiany bliznowate (niewielkie) ACL raczej nie wymagają leczenia operacynego
2) pęknięcie rogu tylnego i trzony MM zazwyczaj wymaga opracowania artroskopowego (jednakże nie każde uszkodzenie łąkotki trzeba operować - nie leczy się opisu i asmego badania obrazowego tylko pacjenta - jeżeli występują dolegliwości bólowe przedziału przyśrodkowego - tu ważne jest badanie - można rozważyć artroskopię)
3) uszkodzenie I st. MCL - bez operacji
4) zmiany degeneracyjne i skostnienia więzadła rzepki i przyczepu m. czworogłowego - można potraktować fizykoterpią np. fala uderzeniwa
5) chondromalacja II st. - mozna podleczyć farmakologicznie
6) torbiel dołu podkolanowego - jeżeli przeszkadza, można wykonać punkcję

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Szanowny Panie, RM jest badaniem pomocniczym, które mogłoby w Pana przypadku podpowiedzieć lekarzowi prowadzącemu czy konieczny jest zabieg operacyjny. Ze względu na brak niezbędnych danych, jak chociażby czas od urazu, mechanizm, dolegliwości obecnie i wcześniej, przebieg leczenia - bez tych informacji nie można jednoznacznie odpowiedzieć na postawione pytanie. Sugeruję skonsultować się z ortopeda, który będzie miał możliwość pełnego zbadania, celem podjęcia tak istotnej decyzji.

Eksperci

Krzysztof Oponowicz

Krzysztof Oponowicz

Onkolog, Biegły sądowy, Internista

Stalowa Wola

umów wizytę
Małgorzata Mikuła

Małgorzata Mikuła

Weterynarz

Józefów (powiat otwocki)

umów wizytę
Paweł Chodakowski

Paweł Chodakowski

Neurochirurg

Jastrzębie-Zdrój

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 266 pytań dotyczących: rezonans magnetyczny
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.