Czy potrzebuję dalszych badań związanych z diagnozą kolana?

4 odpowiedzi
Witam, mam 37 lat, jestem, a raczej byłam bardzo aktywna sportowo, głównie fitness. 3 tyg temu na nartach dostałam urazu prawego kolana. Na SOR wykonano RTG. Rozpoznano S83.7 – uraz kilku struktur kolana. Opis: niestabilność przyśrodkowa II st. Śladowy wysięk, RTG bz. Diagnoza: Skręcenie kolana, uszkodzenie MCL, zastosowano szynę tumorowa 3 tyg.W ciągu kolejnych 2 dni miałam 2 punkcje stawu oraz podejrzenie przez lekarzy zerwanie wiązadeł krzyżowych i bocznych, po zbadaniu kolana manualnie.
Kolano przez cały czas było opuchnięte i bolało, bardziej w nocy, miałam wrażenie niestabilności, uciekania kolana.
Po 3 tyg na wizycie kontrolnej lekarz zbadał manualnie moje kolano. Odczuwałam silny ból przy większym zgięciu kolana – wrażenie blokowania się stawu i nieduży ból przy ucisku po wewnętrznej stronie nogi. Lekarz rozpoznał: M23 – wewnętrzne uszkodzenia stanu kolanowego, S83.6 – skręcenie i naderwanie innych, nie określonych części kolana.
Opis wizyty: KDP – staw kolanowy lekko obrzęknięty, tkliwość palpacyjna po stronie przyśrodkowej stawu kolana, kolano stabilne, usunięto unieruchomienie stawu kolanowego. Zalecono rehabilitacje czyn no-bierną. Wizyta kontrolna za 4 tygodnie.
Moje obawy to czy została postawiona prawidłowa diagnoza.
Mam pytanie czy lekarz nie powinien zalecić dodatkowych badań np. USG, RM? Czy wystarczy sam dotyk na stwierdzenie, że już wszystko się „naprawiło”?
Witam,
z podanego opisu jest wielce prawdopodobne, że doznała Pani tzw. nieszczęśliwej triady, czyli: uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego (ACL), uszkodzenia więzadła pobocznego (MCL) oraz uszkodzenia łąkotki (MM). O ile uszkodzenie więzadła pobocznego (MCL) goi się zachowawczo, o tyle uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego i łąkotki w większości przypadków wymaga leczenia operacyjnego. Proponuję wykonanie rezonansu magnetycznego i konsultację u mnie.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam!

Badanie przedmiotowe, czyli m.in. badanie palpacyjne wraz z wykonaniem specyficznych testów jest najważniejszą częścią każdego badania i podstawą do postawienia trafnego rozpoznania.

W przypadku stawu kolanowego, dobrze wykonane badanie pozwala postawić w miarę trafną diagnozę - w przypadkach wątpliwych (np. przy stwierdzonej niestabilności stawu) lub przy takich, w których myślimy o konieczności podjęcia interwencji chirurgicznej zlecamy badania dodatkowe tj. USG - w przypadku podejrzenia uszkodzeń łąkotek czasem wystarcza; lub Rezonans Magnetyczny - bardziej dokładne badanie, złoty standard w uszkodzeniach więzadłowych.

Jeśli oczekuje Pani mojej pomocy, zapraszam na wizytę, bym mógł zbadać staw osobiście i wyrazić moją opinię w Pani przypadku

Pozdrawiam
Ł.Kowalski
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam :)

Na wstępie dziękuję za wiadomość i bardzo szczegółowe przedstawienie Pani stanu zdrowia.

Z tego co Pani pisze zakładam, że uraz nastąpił nagle, a mechanizm urazu charakteryzował się "ucieczką" kolana do środka z rotacją z ustabilizowaniem stopy (Nie wypięły się narty?). Podejrzenie przez lekarzy urazu więzadeł krzyżowych (czego objawem jest wrażenie niestabilności) jest słuszne, mógłbym się spierać w kwestii uszkodzenia "więzadeł bocznych" (podejrzewam uszkodzenie więzadła pobocznego przyśrodkowego).

Niepokoi mnie "wrażenie blokowania się stawu". Często przy takim mechanizmie urazu dochodzi do uszkodzeń zarówno więzadeł jak i łąkotki(ek). Bez manualnego badania mogę jedynie powróżyć Pani z fusów, czy takowy uraz wewnątrzstawowy powstał czy nie.

Zlecenie przez lekarza dodatkowych badań na pewno pomoże w diagnozie. W mojej ocenie warto przeprowadzić badanie MRI. W kwestii "naprawy", uważam, że jest wiele do zrobienia z Pani kolanem, zważywszy na fakt, że uraz miał miejsce 3 tygodnie temu, a Pani noga była zagipsowana (unieruchomiona).

Tyle mogę napisać, opierając się tylko na opisie, który mi Pani przedstawiła. Pozwolę sobie zaprosić Panią na bezpłatną konsultację. Otrzymamy możliwość pełnego spojrzenia na obecny stan uszkodzonego stawu kolanowego.

Z pozdrowieniami :)
Łukasz Kaleńczuk
Dobry wieczór,
patrząc na rozpoznanie, najwłaściwszym rozwiązaniem byłoby wykonanie badania USG. Bolesna tkliwość okolicy bocznej, może świadczyć o uszkodzeniu występujących tutaj struktur. Przede wszystkim więzadła pobocznego przyśrodkowego, ale również łąkotki - kłujący ból, ograniczający ruchomość. Natomiast występujące zaburzenia stabilności kolana, może świadczyć o urazie jednego z więzadeł krzyżowych (zwiększa się wtedy mobilność kolana w kierunkach przód/tył - w zależności od urazu).

Czy orientuje się Pan jakiego rodzaju testy funkcjonalne wykonał badający specjalista? Czy był to np. Test szuflady przedniej lub tylnej ? Pomaga w ocenie ewentualnego urazu więzadeł krzyżowych, wykazując nienaturalnie zwiększoną ruchomość stawu (przód lub tył).

Oprócz tego pomocny może okazać się również test kompresyjny Apleya, umożliwiający ocenę łąkotek i ewentualnego ich uszkodzenia.

Natomiast palpacja, oraz testowanie to jedno, a drugie to USG. Pomaga dostrzec bezpośrednio co dzieje się w stawie kolanowym i jeśli już są urazy, to w jakim stopniu.
Naprawdę polecam USG u ortopedy. Dla spokoju, ale i dokładniejszego zdiagnozowania, które może okazać się kluczowe w leczeniu Pani kontuzji.

Warto tymczasem zabezpieczyć kolano Kinesiology Tapem

link poniżej
www .youtube.com/watch?v=v2xYUxXrjxk

Przepraszam za jednodniowe opóźnienie w odpowiedzi, ale wiązało się to z moją obecnością na targach Dentamed we Wrocławiu.

W razie dalszej konsultacji zapraszam do kontaktu mailowego lub telefonicznego.

www.PhysioArt .pl

Pozdrawiam
Przemysław Jeziorski
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Eksperci

Tomasz Chomiuk

Tomasz Chomiuk

Fizjoterapeuta

Warszawa

Michał Rakowski

Michał Rakowski

Fizjoterapeuta

Tarnów

Magdalena Wójcik

Magdalena Wójcik

Fizjoterapeuta

Kraków

Łukasz Witek

Łukasz Witek

Fizjoterapeuta

Mikołów

Daniel Romanowski

Daniel Romanowski

Fizjoterapeuta

Biłgoraj

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 298 pytań dotyczących usługi: ból kolana
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.