Czy pralex to bezpieczny lek? Chodzi o 10mg przez kilka miesięcy. Mam 22 lata, może lekką depresje i

2 odpowiedzi
Czy pralex to bezpieczny lek? Chodzi o 10mg przez kilka miesięcy. Mam 22 lata, może lekką depresje i troche nerwice, przez którą piecze mnie troche skóra i mam napięcia mięśni np podbrzusza. Zastanawiam sie, czy nie lepiej najpierw wypróbować psychoterapie, albo jakieś masaże. Podobno przez pierwsze dni brania ssri mogą sie dziać jakieś dziwne rzeczy. Obawiam się także, że wyłysieje, albo będę tyć przez to. Jak wygląda także odstawianie tego? Normalnie z dnia na dzień? Jak sie odstawi to wszystko wraca do normy? Dziękuje za odpowiedź.
Droga Pani/Drogi Panie,
Pralex to lek zawierający substancję escitalopram. Nie wiem, co ma Pan(-i) na myśli, pisząc "dziwne rzeczy". Pacjenci rzadko skarżą się na uciążliwe skutki uboczne. Czasami odczuwają ból głowy, jednak zwykle tylko podczas kilku pierwszych dni terapii. Z reakcją polegającą na łysieniu nie spotkałem się, producent też nie wspomina o takich skutkach ubocznych (oczywiście mówię jedynie o swoich obserwacjach). Krótko mówiąc, escitalopram to substancja nowej generacji, na którą pacjenci zwykle dobrze reagują.
Lek powinno się przyjmować min. 6 miesięcy od ustąpienia objawów, dzięki czemu zmniejszamy ryzyko nawrotów. Odstawianie polega na zmniejszaniu dawki, nie z dnia na dzień.
Warto połączyć przyjmowanie leku z psychoterapią.
Pozdrawiam, Radosław Krąpiec, psycholog

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Leczenie farmakologiczne na ogół wskazane jest przy silnych dolegliwościach, gdyż każdy lek może pociągać za sobą skutki uboczne. Oczywiście, jeżeli już go Pani przyjmuje, nie można postawić go z dnia na dzień,ale proponuję zejść z dawki stopniowo, według zaleceń lekarza. Somatyczne objawy dolegliwości psychicznych to zjawisko które podyktowane jest całościowym funkcjonowaniem naszego organizmu. Dlatego proponuję właściwą diagnozę psychologiczną,potem odpowiednią do niej metodę (metody) pracy. Może to być dostosowany do Pani potrzeb i możliwości program terapeutyczny, udział w treningach relaksacyjnych lub wykorzystanie najnowszych technologii jak Mnemosline lub terapia światłem albo dźwiękami. Pozdrawiam serdecznie, Dominika Wieland-Lenczowska

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.