Czy przy pogłębionej kifozie piersiowej(sam postawiłem sobie taką diagnozę) wykonywanie któregoś z ć

3 odpowiedzi
Czy przy pogłębionej kifozie piersiowej(sam postawiłem sobie taką diagnozę) wykonywanie któregoś z ćwiczeń: pompki, hollow body, plank, brzuszki może pogłębiać tą wadę?

Znalazłem kilka ćwiczeń na tą kifozę i je wykonuję i takie pytanie jeśli udam się na wizytę do fizjoterapeuty to ułoży mi on plan ćwiczeń, które będę mógł wykonywać w domu czy tylko postawi diagnozę?
Każde z tych ćwiczeń wykonywane nieprawidłowo technicznie niesie za sobą ryzko zwiększania złych napięć w obrębie kręgosłupa. Zadaniem terapeuty jest diagnostyka pacjenta, terapia i programowanie ćwiczeń. Zatem jak najbardziej powinien otrzymać Pan zestaw ćwiczeń do domu od terapeuty.

Powinieneś w pierwszej kolejności zasięgnąć porady czy twoje przypuszczenia ( samodzielna diagnoza??) jest trafna. W następstwie wywiadu, oceny posturalnej i czynnościowej (testy funkcji i/lub napięcia tkanek) powinna być określona strategia pracy nad sylwetką (czy tylko samodzielne ćwiczenia czy w połączeniu z pracą nad uwalnianiem napięć tkankowych), podane wskazania i przeciwwskazania do konkretnych aktywności.
By sprawę przedstawić z możliwie szerokiej perspektywy należy wg mnie w pierwszej kolejności skupić się na strukturach mających największe znaczenie dla postury: sposób oddychania i regulacja ciśnień w jamach ciała wymusza takie a nie inne reaktywne napięcie mięśni. Będzie to miało największy wpływ na Twoją posturę ponieważ mięśnie leżące bardziej powierzchownie będą się do tego rytmicznego stałego napięcia dostosowywać. Niestety nawet wśród wielu terapeutów i lekarzy ( nie mówiąc o Pacjentach!) nie ma zrozumienia co do istotności takiego spojrzenia na funkcjonowanie i kształtowanie postury ciała.
Dzień dobry,

jedynie prawidłowa technika ćwiczenia i powtarzanie ćwiczenia do momentu wykonywania go poprawnie może być gwarancją sukcesu- ja proponuję ćwiczenia asymetryczne może na niestabilnym podłożu? wart jest zachować kolejność ćwiczeń np.CKC potem OKC ? a może odwrotnie?

Może warto jest popracować nad stabilnością miednicy, odcinka lędźwiowo-miedniczo-biodrowego?

Może hamstrings?
Zapraszam na konsultację, podczas wizyty zalecę Panu kilka ćwiczeń do wykonywania w warunkach domowych.

Z poważaniem

mgr Wojciech Szulborski
PWZ 43025

Sugeruję wizytę: Konsultacja fizjoterapeutyczna - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.