Czy przy przepuklinie pepkowej spowodowanej ciążą, można wykonywać ćwiczenia na rozejście mięśni brz

3 odpowiedzi
Czy przy przepuklinie pepkowej spowodowanej ciążą, można wykonywać ćwiczenia na rozejście mięśni brzucha?
Dzień dobry. Przy przepuklinie pępkowej można wykonywać ćwiczenia na rozejście mięśni brzucha. Proszę mieć jednak na uwadze, że dobrze dobrane ćwiczenia pod okiem terapeuty przyniosą znacznie lepszy efekt. Warto wybrać się do fizjoterapeuty specjalizującego się w rehabilitacji kobiet w i po ciąży. Odpowiedni instruktarz po badaniu pozwoli uniknąć błędów. Dużo zdrowia.

Dzień dobry. Proszę udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego. Koleżanki poinstruują jakie ćwiczenia można wykonywać. Pozdrawiam serdecznie

Dzień dobry,
Dużo zależy od tego w jaki sposób wykonuje Pani ćwiczenia.
Warto zwrócić uwagę czy podczas ćwiczeń/ po ćwiczeniach nie odczuwa Pani bólu w okolicy pępka.
Idealnym rozwiązaniem byłoby zgłoszenie się do fizjoterapeuty, który zajmuje się terapią rozejścia mięśni brzucha i wykorzystuje w swojej pracy USG- będzie on w stanie dokładnie ocenić rozejście mięśni brzucha i przepuklinę, kontrolować zachowanie się kresy białej oraz mięśni dna miednicy podczas konkretnych ćwiczeń.
Ponadto warto (jeśli brak ku temu przeciwwskazań) wykorzystywać ćwiczenia hipopresyjne, tak aby przeciwdziałać zwiększonemu ciśnieniu w obrębie jamy brzusznej. Może Pani również rozważyć tejping- wspomagająco w terapii rozejścia.