Czy psychiatra może pomóc z padaczką u dziecka?

3 odpowiedzi
Dzień dobry. Pani doktor mam pytanie związane z moim 3-letnim synkiem. Mój synek ma stwierdzoną padaczkę (wyłącznie świadomości). Jest pod opieką neurologa, ma podawane leki. Od kilkunastu tygodni jego zachowanie jest nie do zniesienia. Rzuca przedmiotami bez powodu, bawi się zabawkami i niespodziewanie nagle wybiega do pokoju, kuchni, łazienki, i wyciąga różne przedmioty by następnie nimi rzucać. Czasem roznosi je po wszystkich pomieszczeniach i zostawia po czym znów wraca do zabawy, ale już nie do tych samych zabawek, lecz wyszukuje sobie inne zabawki. Nie wiem co mam z tym zrobić. Neurolog nic z tym nie robi, a ja jestem bezradna, chcę mu pomóc, ale nie wiem jak.
Witam. Zajmuję się pacjentami dorosłymi więc sugeruje by szukała Pani pomocy u psychiatry dziecięcego. Przyczyn tego typu zaburzeń może być kilka. Rozumiem, że skoro neurolog nie reaguje to znaczy, że nie są to atypowe napady padaczkowe z zaburzeniami motorycznymi czy tez stan zaburzeń świadomości po napadzie padaczkowym typu absens. Oczywiście konieczne będzie skonsultowanie się z dziecięcym psychiatra, po badaniu może wystarczą jedynie spotkania z psychologiem dziecięcym, gdyż tego typu zachowania mogą być objawem tego, że dzieciak nie radzi sobie z pewnymi emocjami a zaburzenia zachowania są tego odzwierciedleniem. Ludziom dorosłym łatwiej jest nazwać emocję, wyrazić je w sposób świadomy i konkretny. Dzieci często czynią to w sposób dla nas dorosłych niezrozumiały i dziwny, zamiast płakać wściekają się, zamiast okazać lęk czy niepokój przestają np. mówić, chodzić do szkoły, zamiast nazwać emocje samookaleczają się itp. Proszę nie martwić się zanim nie porozmawia Pani ze specjalistą dziecięcym. pozdrawiam.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam Panią. Padaczka typu" absence" jest jednym z częstszych rodzajów padaczki występujących u dzieci, ale nie jedynym. Opisywane przez Panią zaburzenia mogą być zarówno zaburzeniami zachowania, jak i napadami padaczki. Skoro jednak neurolog nie rozpoznaje w nich napadów padaczkowych należy, skonsultować się z lekarzem psychiatrą, który oceni właściwie sytuację i da odpowiednie zalecenia. U dzieci zaburzenia zachowania są często objawem trudności w relacjach rodzinnych, z którymi one sobie nie radzą, warto się nad tym zastanowić. Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia.
Witam.

Opisywane przez Panią zachowania syna mogą być związane ze stanem psychicznym. Warto byłoby odbyć konsultację u psychiatry dziecięcego, osadzenie tych zachowań w kontekście systemu rodzinnego. Pomocna może być też Pani konsultacja u psychiatry/psychoterapeuty w sprawie swojej bezradności.

Pozdrawiam serdecznie.

Eksperci

Izabela Pędraszewska

Izabela Pędraszewska

Neurolog

Warszawa

Ewa Nagańska

Ewa Nagańska

Neurolog

Warszawa

Halina Kuc-Czerwiec

Halina Kuc-Czerwiec

Neurolog

Warszawa

Jolanta Wilczak-Boruta

Jolanta Wilczak-Boruta

Neurolog

Łódź

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 43 pytań dotyczących usługi: padaczka
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.