Czy psychoterapeuta erotoman to jest norma dla psychoterapii, czy mi się trafił tylko taki przypadek

3 odpowiedzi
Czy psychoterapeuta erotoman to jest norma dla psychoterapii, czy mi się trafił tylko taki przypadek?
Erotomania to zaburzenie urojeniowe, w którym ktoś jest przekonany, że ktoś inny (zwykle szef, celebryta, itp. osoby o wyższym statusie społecznym) jest w nim zakochany, więc podejrzewam, że nie faktycznego erotomana ma Pan/i na myśli, tylko kogoś mówiącego o seksie. Pytanie jest na tyle nieprecyzyjne i niezawierające żadnych konkretów, że pozwolę sobie pójść za tym podejrzeniem, choć oczywiście nie wiem czy trafiłam.

Psychoterapeuci czasem pytają o sprawy dotyczące seksualności pacjentów/klientów, jeżeli uważają to za zasadne i to jest normalne, bo seksualność jest zwykłą częścią naszego życia, jedną z wielu. Czasem, jak jesteśmy na nią zamknięci, może się zdarzyć, że wyciąganie jej na wierzch, pytanie i sprawdzanie jak ona się ma, traktujemy jako nadmiarowe i nadajemy temu różne łatki. Tak jak to, co się dzieje w obrębie naszego życia seksualnego wpływa na pozostałe obszary naszego życia, tak cała reszta wpływa na nasze życie seksualne, więc czasem ten wątek jest istotny do omówienia w czasie psychoterapii. Natomiast jeśli czuje się Pan/i niekomfortowo z takimi pytaniami czy w ogóle tematem, polecam powiedzieć o tym terapeucie. Może pyta o to za wcześnie albo zbyt wprost, co powoduje dyskomfort. Myślę, że to ważny wątek do wniesienia podczas następnego spotkania.
Jeśli to niczego nie zmieni i będzie się Pan/i czuł/a źle w tej relacji, może warto rozważyć zmianę psychoterapeuty.

Mam nadzieję, nie są to jakieś propozycje ze strony terapeuty, niestosowne komentarze lub terapeuta nie mówi o swoim życiu seksualnym, nie dotyka Pana/i. Wtedy warto takie zachowania zgłosić np. do stowarzyszenia, którego terapeuta jest członkiem.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Co konkretnie oznacza dla Ciebie słowo "erotoman"? Jest tu zbyt mało opisu.
Dzień dobry. Na pewno to określenie "erotoman" to nie jest to norma. Warto by podane zostały przykłady zachowań, które ewentualnie wskazują że ten ktoś to "erotoman". Na pewno sprawy związane z seksem bywają omawiane na terapii. W różnych podejściach terapeutycznych może być przywiązywana do tej sfery życia różna waga. Pracując w podejściu Terapii Skierowanej na Rozwiązania zajmujemy się problematyką "zgłaszaną" przez Klientkę / Klienta. Jednak w innych "szkołach terapeutycznych" może się zdarzyć, że pytania o sprawy związane z seksem padają i wg terapeuty ta sfera życia też powinna być omawiana.
Najlepiej by było podać przykłady zachowań, które nasuwają przypuszczenie że ten ktoś to może właśnie "erotoman".

Z wyrazami szacunku
Jacek Czapski

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.