Czy psychoterapeuta może diagnozować zaburzenia osobowości?

10 odpowiedzi
Chciałabym się dowiedzieć czy psychoterapeuta może zdiagnozować zaburzenie borderline, czy uprawnienia do postawienia jakiejś diagnozy ma tylko lekarz psychiatra?
Witam,
Każdy dobry psychoterapeuta powinien postawić i zakomunikować pacjentowi diagnozę przed rozpoczęciem terapii. Diagnoza pod kątem zaburzeń osobowości jest standardowym postępowaniem większości pacjentów.
W Polsce tzw."oficjalna diagnoza" zaburzeń osobowości nie jest większosci dorosłych potrzebna, gdyż nie wiążą się z nią żadne specjalne przywileje. Diagnoza osobowości borderline pojawia się czasem na wypisać szpitalnych ale jest to raczej wskazówka diagnostyczna dla innych specjalistów pracujących z daną osobą.
W idealnych warunkach oficjalna diagnoza BPD (borderline personality disorder) mogłaby być podstawą kwalifikacji pacjenta do specjalistycznego, refundowane leczenia. Takie działania podejmują niektóre ośrodki terapeutyczne w Polsce współpracujące z Polskim Towarzystwem DBT (Dialectical Behavioral Theraphy). DBT jest obecnie jedyną, skuteczną, wielokrotnie przebadaną formą terapii dla borderline, okoliczne i tendencji samobójczych. W przypadku refundacji przez NFZ decyzję o kwalifikacji do grupy, a więc i oficjalną diagnozę stawia lekarz psychiatra. W każdym innym przypadku (ambulatoryjna terapia w prywatnym gabinecie) diagnozę stawia terapeutą, korzystając często z konsultacji psychiatrycznej. W taki sposób najczęściej sama stawiam diagnozę. W przypadku wątpliwości korzystam z superwizji.
Czasem, gdy osoba jest w kryzysie i trudno powstrzymać tendencje samobójcze wspomagająco do psychoterapii przy BPD stosuje się farmakoterapię w oparciu o stabilizatory nastroju stosowane również przy padaczce, np. Lamotryginę. Takie decyzje podejmuje każdorazowo psychiatra.
Mam nadzieję, że pomogłam.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Diagnozę może postawić odpowiednio wykształcony psycholog.
Zresztą współpraca diagnostyczna z psychologami dla mnie jest codziennością. Co dwie głowy ... tym lepiej dla pacjentów.
Pozdrawiam o
Dzień dobry,
Każdy psychoterapeuta, rozpoczynając pracę z pacjentem, w ramach konsultacji wstępnych, powinien dokonać wstępnej diagnozy trudności - tj. psychopatologii - pacjenta. Jednym z elementów tej diagnozy jest ocena struktury osobowości pacjenta, to znaczy, wstępna ocena, czy pacjent cierpi na zaburzenie osobowości oraz jakie byłoby to zaburzenie osobowości. Zadaniem psychoterapeuty byłoby zatem zdiagnozowanie, np. czy dany pacjent cierpi na zaburzenia osobowości typu / z poziomu borderline. Taka diagnoza osobowości dokonuje się poprzez rozmowę terapeuty z pacjentem, czyli poprzez zabranie wstępnego wywiadu diagnostycznego w trakcie pierwszych konsultacji. Konsultacje wstępne to zazwyczaj 1- 4 spotkania mające na celu bliższe rozpoznanie problemu i wybranie najodpowiedniejszej indywidualnej formy leczenia. 
Celem uzyskania danej diagnozy osobowości przez psychoterapeutę jest zatem dopasowanie właściwej formy leczenia danego pacjenta, tak by udzielić pacjentowi informacji, jak może najlepiej sobie pomóc. Diagnoza zaburzeń osobowości, w tym zaburzeń borderline, nie służy zazwyczaj wydawaniu zaświadczeń o zaburzeniu osobowości.
Mam nadzieję, że rozjaśniłam Pani tę kwestię. Chętnie odpowiem na inne Pani pytania.
Pozdrawiam,
Marta Niwczyk
Psychoterapeuta świetnie się do tego nadaje.
witam serdecznie, zaburzenia osobowości diagnozuje psychiatra, diagnoza ta polega na rozpoznaniu. Diagnoza ta jest znacząco poszerzona o diagnozę psychologiczną i funkcjonalną. Celem diagnozy psychologicznej jest określenie w jaki sposób Pacjent funkcjonuje psychicznie. Wskazana jest psychoterepia raz w tygodniu. Serdecznie pozdrawiam
Psychoterapeuta i psycholog, dla celów dalszej terapii i pomocy pacjentowi, niemal muszą postawić diagnozę psychopatologiczną. Bez procesu diagnostycznego nie jest możliwa skuteczna, dobrana do pacjenta i jego problemu, terapia. Jednak sposób pracy/ diagnozy jest zawsze indywidualny. Ja mogę odpowiadać za siebie. Swoje diagnozy zawsze konsultuję, ze współpracującymi ze mną (moim zespołem) uznanymi i specjalizującymi się w danych "przypadkach" lekarzami psychiatrami. Zwłaszcza, gdy rozważam, równolegle do terapii, opcję farmakoterapii. Pozdrawiam
Lekarz psychiatra stawia diagnozę w celu dobrania najlepszej psychoterapii czy farmakoterapii dla pacjenta. Psychoterapeuta prowadząc proces psychoterapeutyczny jest uważny na osobę w terapii i w zależności od zaburzeń np. borderline , narcystycznych czy schizoidalnych prowadzi terapię. Początkowa diagnoza ma zapewnić wsparcie i bezpieczeństwo oraz zbudować więź między terapeutą a klientem.
Postawić diagnozę może również psycholog, i psychoterapeuta zwykle ma kompetencje, ale jeżeli stawia diagnozę to na potrzeby terapii
Jak najbardziej, psychoterapeuta może zdiagnozować zaburzenie borderline.
Dzień dobry. Psychoterapeuta może diagnozować zaburzenia osobowości, w tym borderline, posługując się stosowanymi w tym celu metodami. Jeżeli jest być może tak, że ma Pani wątpliwości, co do diagnozy, warto je omówić z terapeutą ponieważ może to być ważny element terapii. Pozdrawiam.
Agnieszka Walczak - Maciocha.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.