czy psychoterapeuta powinien być po studiach psychologicznych? Czy inne studia wyższe też mogą dać

4 odpowiedzi
czy psychoterapeuta powinien być po studiach psychologicznych?
Czy inne studia wyższe też mogą dać niezbędne podstawy?
Czy będzie to to samo co wiedza stricte psychologiczna?
Dzień dobry. Jeśli psychoterapeuta ma ukończony kurs psychoterapii (lub jest w trakcie takiego szkolenia), to zna metody pracy z pacjentem. W zależności od nurtu wykorzystuje konkretne techniki i jest w stanie zdiagnozować klienta i rozumieć przyczyny jego objawów. Często psychoterapeutami są psycholodzy, jednak ukończenie studiów psychologicznych nie jest równe z umiejętnościami terapeutycznymi. Prawdziwy warsztat uzyskuje się poprzez ukończenie kursu oraz praktykę własną. W pracy psychoterapeutycznej nad procesem czuwają także wyszkoleni superwizorzy. Dlatego też psychiatra, pracownik socjalny czy pedagog może być równie efektywnym psychoterapeutą, co psycholog. Pozdrawiam.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam,

Mam wrażenie, że wiedza stricte psychologiczna zaczyna się właśnie studiując psychologię.

Z poważaniem, Magdalena Pstrągowska
Dzień dobry,
na początku chciałabym zaznaczyć różnicę pomiędzy psychologiem, a psychoterapeutą.
Psycholog to osoba, która uzyskała dyplom magistra psychologii. Może ona prowadzić diagnozę psychologiczną, psychoedukację, treningi umiejętności społecznych, radzenia sobie z emocjami czy relaksacje. Osoba taka posiada wiedzę i kompetencje, aby prowadzić terapię psychologiczną i wsparcie psychologiczne, które polega mówiąc bardzo ogólnie, na udzielaniu pomocy psychologicznej osobom w trudnych sytuacjach życiowych i emocjonalnych oraz uczeniu klientów radzenia sobie ze stresem itp.

Natomiast jeżeli osobą, która wymaga pomocy jest pacjent, czyli człowiek cierpiący na zaburzenia psychiczne (np. nerwice, depresje, zaburzenia osobowości) lub choroby psychiczne (np. schizofrenia), należy udać się do psychoterapeuty. Nie każdy psycholog jest psychoterapeutą, nie każdy psychoterapeuta jest psychologiem.

Aby zostać psychoterapeutą trzeba po studiach magisterskich ukończyć dodatkowe szkolenie lub studia podyplomowe. Psychoterapeutą może nazywać się osoba, która po ukończeniu studiów wyższych, odbyła szkolenie z psychoterapii, zaliczyła wymagany staż zawodowy, przeszła odpowiednią ilość godzin terapii własnej i superwizji. Mimo, iż jest wiele rodzajów psychoterapii, szkół jej prowadzenia, powyższe wytyczne dotyczą wszystkich psychoterapeutów uznawanych przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne oraz Polskie Towarzystwo Psychiatryczne, czyli instytucje uprawnione do wydawania certyfikatów zawodowych psychoterapeutom. Aby ukończyć szkolenie z zakresu psychoterapii (które trwa najczęściej 5 lat) należy najpierw ukończyć studia wyższe, magisterskie. Preferowane są kierunki psychologia, teologia, pedagogika, medycyna ale osobiście znam kilku cenionych terapeutów, którzy ukończyli inne studia magisterskie, a potem uzupełnili wiedzę psychologiczną w szkole psychoterapii.
Jeżeli poszukujecie Państwo psychoterapeuty warto zapytać specjalistę:
Jaką szkołę psychoterapii ukończył, czy ma ona akredytację PTP, czy odbył wymagany staż i godziny terapii własnej oraz czy superwizuje swoją pracę terapeutyczną.
Odsyłam także do stron internetowych Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego – sekcja psychoterapii oraz pozycji J. Aleksandrowicza „Psychoterapia- podręcznik dla pacjenta”.
Dzień dobry,

psycholog i psychoterapeuta to dwa różne zawody (choć polskie ustawodawstwo w tej kwestii kuleje i daleko mu do standardów światowych). Psychologiem zostaje się po ukończeniu studiów psychologicznych. Psychoterapeutą - po odbyciu kilkuletniego kompleksowego szkolenia w akredytowanym ośrodku szkolącym psychoterapeutów. Jednym z wymogów, które trzeba spełnić, by podjąć tego rodzaju szkolenie, jest ukończenie studiów wyższych - mogą to być studia psychologiczne, ale także medyczne, pielęgniarskie, pedagogiczne i wiele innych.

Nie każdy psychoterapeuta jest więc psychologiem. Wielu znakomitych fachowców z tej dziedziny, których miałam okazję poznać, to absolwenci filozofii, prawa czy filologii. Moje pierwsze studia to psychologia. Szkolenie z zakresu psychoterapii podjęłam po magisterium i doktoracie z tej dziedziny. Można więc zadać pytanie, po co mi było szkolenie z psychoterapii, skoro w dziedzinie pokrewnej (psychologii) zdobyłam już sporą wiedzę. Z perspektywy czasu widzę, że było mi bardzo potrzebne. Dziś po wielu latach bycia zarówno psychologiem, jak i psychoterapeutą, widzę wyraźnie, że sama psychologia nie dałaby mi tylu możliwości w zakresie skutecznego pomagania innym ludziom, jaki mam dzięki szkoleniom z zakresu psychoterapii. Wracając do Pani/Pana pytania - w największym skrócie mogę odpowiedzieć tak: psychologia opisuje mechanizmy ludzkiego funkcjonowania, psychoterapia - zajmuje się "leczeniem psychiki".

Pozdrawiam serdecznie,
Aleksandra Hulewska

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.