czy rehabilitacja jest bolesna?

2 odpowiedzi
Właśnie dostałam skierowanie na moją pierwszą w życiu rehabilitację i bardzo się boję iść na pierwsze ćwiczenia ponieważ jestem bardzo mało odporna na ból. Dużo czytałam o tym, że rehabilitacja jest bardzo bolesna i ludzie podczas ćwiczeń muszą znosić prawdziwe męki. Jak to wygląda naprawdę, czy rzeczywiście mam się czego bać? Jak wygląda rehabilitacja?
Witam,
Ciężko jest mi jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie, ponieważ nie wiem jaka jest przyczyna Pani skierowania na rehabilitację - a co za tym idzie - jakie są: podłoże i rodzaj schorzenia, co ma znaczenie w procesie planowania rehabilitacji.
Jeśli dostała Pani skierowanie na ćwiczenia grupowe - rehabilitant na pewno dostosuje poziom trudności wykonywanych ćwiczeń do możliwości grupy, a także do dysfunkcji, z którymi się oni zgłosili - wtedy ćwiczenia (przez które rozumiem ćwiczenia na matach, z piłką gimnastyczną itd.) nie powinny powodować bólu.
Jeśli natomiast ma Pani zaplanowane indywidualne terapie z fizjoterapeutą – wszystko zależy od technik i metod terapeutycznych, którymi pracuje dany rehabilitant i które uzna za najbardziej stosowne w Pani wypadku. Każdy z nas - terapeutów - używa różnych technik, ale dążymy zazwyczaj do tego samego celu. Faktycznie, istnieje grupa metod, które oscylują w granicach bólu, ale fizjoterapeuta zawsze kontroluje reakcje organizmu pacjenta (oraz jego mimikę), także nie robi się niczego "za wszelką cenę". Żeby zlokalizować problem bólu, jego specyfikę itd. czasem musimy wykonać tzw. test prowokacyjny, który może chwilowo nasilić reakcje bólowe, ale nie jest wykonywany "na siłę". Często podczas już samej terapii, fizjoterapeuta może trafić na tzw. punkty spustowe mięśni (włókna mięśniowe o wzmożonym napięciu), które faktycznie są dosyć nieprzyjemne i często pod wpływem ucisku "przenoszą" odczucia bólowe do innego miejsca. Są również techniki praktycznie bezbolesne - opierające się na anatomii powięzi (specyficzna łącznotkankowa "sieć" oplatająca narządy wewnętrzne, poszczególne grupy mięśniowe czy stawy) - do jej rozluźnienia używa się zazwyczaj delikatnego nacisku i niewielkiej siły.
Podsumowując – nie ma się Pani czego obawiać – terapia na pewno będzie dostosowana do Pani możliwości fizycznych i progu bólowego, a przed samą terapią i tak warto uprzedzić fizjoterapeutę o swoich obawach i po prostu z nim chwilę porozmawiać ;)

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Niektóre techniki wykonuje się na pograniczu bólu, ale jeżeli pacjent źle je znosi, to tak się prowadzi terapię, aby sprawiała jak najmniej nieprzyjemnych odczuć. W szczególności u takich osób jak Pani - z niskim progiem bólu.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.