Czy są leki na anhedonię?

2 odpowiedzi
Po epizodzie psychotycznym który wystąpił u mnie półtoraroku temu zniknęły u mnie wszystkie uczucia, przestałem czuć wewnątrz siebie cokolwiek. Jest to też nazywane fachowo Anhedonią, z tym że opisuje się ją jako niezdolność do odczuwania przyjemności, a u mnie jest od półtoraroku niezdolność do odczuwania czegokolwiek. Nie mam od tamtego czasu objawów psychotycznych, a objawy depresyjne były ale obecnie też ich nie ma (choć wiem że anhedonia jest uważana za objaw depresyjny, to u mnie obecnie pozostała tylko Anhedonia). Czy są jakieś leki przepisywane stricte na anhedonię? U mnie z rozmowy z psychologiem, który ma również kontakt z moim psychiatrą wynikło, że raczej takich leków nie ma, i choć zdania są podzielone to z wielu opinii które przeczytałem w internecie to jedyną radą jest czekać aż anhedonia sama przejdzie.
To dość cyniczna rada. Są i inne. Choć najważniejszym jest, moim zdaniem, to, by nie oczekiwać pomocy wyłącznie "z zewnątrz"! Psychoterapia to trudny proces wymagający od zgłaszającego się, wytężonej pracy. I na sesjach i między. Ale u każdego znajduję nieprzebrane zasoby mocy i źródła siły by poradzić sobie z problemami takimi jak "anhedonia'. Choć wolę nie etykietyzować medycznie czy psychologicznie problemów. Pańskie przeżycia są zbyt złożone i rozmaite, by można je zamknąć w jednym słowie.
Pytanie otrzymałem 21.03.2016

Anhedonia jest bardzo trudnym objawem do leczenia, gdyż wynika ze skomplikowanych i słabo poznanych mechanizmów i interakcji pomiędzy neuroprzekaźnikami. Prawdopodobnie wynika ze zbyt niskiego poziomu dopaminy i noradrenaliny, ale to tylko niesprawdzona teoria. Podejmowane są próby leczenia za pomocą leków zwiększających poziom noradrenaliny i dopaminy (NDRI), lecz nie są one jednoznaczne. Proponowałbym konsultację psychiatryczną oraz podjęcie działań, które kiedyś Panią cieszyły i dawały satysfakcję, pomimo, że na razie nie odczuwa Pani żadnych emocji. Podobno można się ponownie nauczyć odczuwać poprzez zwykłe próbowanie i działanie. Nie ma co czekać aż samo przejdzie. Trzeba działać.