Czy skrajny introwertyzm jest już czynnikiem klinicznym patologicznie?

3 odpowiedzi
Czy skrajny introwertyzm jest już czynnikiem klinicznym patologicznie?
Dzień dobry,

jeśli ten skrajny introwertyzm nie powoduje trudności w funkcjonowaniu w społeczeństwie i osoba nie odczuwa trudności w związku z tą cechą charakteru to nie będzie on w żadnej sposób czynnikiem patologicznym. Introwertyzm jest raczej cechą charakteru niż czynnikiem, który może powodować trudności społeczne

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,

Introwertyzm to jedna cech osobowości i odnosi się do preferencji społecznych i interakcji międzyludzkich. Osoby introwertyczne czują się bardziej komfortowo w mniejszych grupach lub swojej obecności, a energię czerpią z wewnętrznych refleksji. Zatem introwertyzm nie jest zaburzeniem, a po prostu cechą osobowości.

Czasami introwertyzm może być mylony z lekiem społecznym. Lęk społeczny jest zaburzeniem natury psychicznej i charakteryzuje się obawami przed sytuacjami społecznymi lub wystawianiem się na ocenę innych ludzi. Osoby z lękiem społecznym obawiają się uczestniczenia w społecznych interakcjach, ponieważ obawiają się oceny, krytyki lub ośmieszenia ze strony innych ludzi.

Jeśli Pan/Pani odczuwa dyskomfort z powodu przebywania w grupach, to warto udać się na wizytę do psychologa, aby głębiej przyjrzeć się temu problemowi.

Pozdrawiam serdecznie,
Joanna Szlasa-Więczaszek
Dzień dobry, intrwertyzm nie jest uznawany za żadną patologię. Mówiąc potocznie introwertycy inaczej "ładują baterie" niż ekstrawertycy. Ci pierwsi raczej w samotności, ewentualnie w towarzystwie wybranych osób i niewielkich grupach, ci drudzy wśród ludzi, gdzie otrzymują więcej bodźców. Wielu introwertyków dobrze funkcjonuje w życiu codziennym, osobistym i zawodowym. Jeżeli tak nie jest, warto przyjrzeć się, czy introwertyzmowi nie towarzyszą jakieś trudności nad którymi można np. na psychoterapii popracować. Pozdrawiam serdecznie.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.