Czy skrajny introwertyzm jest już czynnikiem klinicznym patologicznie?

3 odpowiedzi
Czy skrajny introwertyzm jest już czynnikiem klinicznym patologicznie?
Dzień dobry,

jeśli ten skrajny introwertyzm nie powoduje trudności w funkcjonowaniu w społeczeństwie i osoba nie odczuwa trudności w związku z tą cechą charakteru to nie będzie on w żadnej sposób czynnikiem patologicznym. Introwertyzm jest raczej cechą charakteru niż czynnikiem, który może powodować trudności społeczne

Dzień dobry,

Introwertyzm to jedna cech osobowości i odnosi się do preferencji społecznych i interakcji międzyludzkich. Osoby introwertyczne czują się bardziej komfortowo w mniejszych grupach lub swojej obecności, a energię czerpią z wewnętrznych refleksji. Zatem introwertyzm nie jest zaburzeniem, a po prostu cechą osobowości.

Czasami introwertyzm może być mylony z lekiem społecznym. Lęk społeczny jest zaburzeniem natury psychicznej i charakteryzuje się obawami przed sytuacjami społecznymi lub wystawianiem się na ocenę innych ludzi. Osoby z lękiem społecznym obawiają się uczestniczenia w społecznych interakcjach, ponieważ obawiają się oceny, krytyki lub ośmieszenia ze strony innych ludzi.

Jeśli Pan/Pani odczuwa dyskomfort z powodu przebywania w grupach, to warto udać się na wizytę do psychologa, aby głębiej przyjrzeć się temu problemowi.

Pozdrawiam serdecznie,
Joanna Szlasa-Więczaszek
Dzień dobry, intrwertyzm nie jest uznawany za żadną patologię. Mówiąc potocznie introwertycy inaczej "ładują baterie" niż ekstrawertycy. Ci pierwsi raczej w samotności, ewentualnie w towarzystwie wybranych osób i niewielkich grupach, ci drudzy wśród ludzi, gdzie otrzymują więcej bodźców. Wielu introwertyków dobrze funkcjonuje w życiu codziennym, osobistym i zawodowym. Jeżeli tak nie jest, warto przyjrzeć się, czy introwertyzmowi nie towarzyszą jakieś trudności nad którymi można np. na psychoterapii popracować. Pozdrawiam serdecznie.