Czy ssanie palca przez dziecko jest problemem?

5 odpowiedzi
Dzień dobry, mam 2-letnią córkę. Dziecko zamiast smoka ssie palec w stresowych momentach lub w trakcie zasypiania, a czasami również w nocy. Czasami kilka godzin dziennie. Niezwykle ciężko jest nam odzwyczaić dziecko od tego zachowania. Czy to jest zagrożenie w kontekście zębów i ich układu? A jeżeli tak, to czy są zmiany łatwo odwracalne? Czy możemy coś zrobić, żeby zminimalizować ten problem? Pozdrawiam.
Grozi to wadą zgryzu.Może pojawić się zgryz otwarty i przodozgryz.Polecam płytkę przedsionkową Jest dostępna w trzech rozmiarach i zastępuje smoczek.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Zapraszamy na wizytę do naszego ortodonty, który omówi ten problem z Państwem.
Dzień dobry,
Ssanie jest naturalnym odruchem w niemowlęctwie, ale po 18 miesiącu życia powinien on wygasać. Jeśli dziecko będzie nadal ssało kciuk z czasem może u niego zaobserwować tyłozgryz/tyłożuchwie oraz spłaszczenie odcinka dolnych siekaczy a wychylenie górnych co w dalszej perspektywie może się powikłać zgryzem otwartym czyli,że dolne zęby nie są przykrywane przez górne, tylko obecna jest szpara między nimi. Zapobieganie-ciężka praca rodziców by odzwyczaić dziecko a od 36 miesiąca życia można już wykonać proste aparaciki, które skutecznie odzwyczajają dziecko od ssania palca po 3 miesiącach. Pozdrawiam, KMiłejko
Witam,
Panie Mariuszu jest to dość kłopotliwy nawyk u dziecka. Bardzo ciężko jest go wyeliminować. Dostępny jest preparat do malowania paznokci, który stosowany jest w przypadku ssania palca bądź obgryzania paznokci. Jest on gorzki i nieprzyjemny w smaku co ma powodować zminimalizowanie wkładania rąk do buzi ale niestety łatwo ten smak przechodzi na jedzenie, czasami bywa że dziecko do tego smaku się przyzwyczaja i nie stanowi to dla niego problemu. Także taka walka trochę z wiatrakami.
Jeśli chodzi o wady zgryzu to niestety ssanie palca może spowodować wady zgryzu. Może to być zgryz otwarty, wychylenie się zębów przednich górnych do przodu a nawet pewne deformacje kości. Rodzaj wady zależy od tego jak długo i jak często dziecko będzie ssało palec. Dlatego ciężko ocenić jest jak będzie w przypadku Państwa dziecka. Im szybciej dziecko przestanie ssać palec tym mniejsze ryzyko powstania wad. Czasami wady wyrównują się same a czasami nieuchronne jest w późniejszym wieku leczenie ortodontyczne.
Pozdrawiam Katarzyna Piątek
Witam,
Ssanie kciuka może powodować wady zgryzu, które w przyszłości będą wymagały leczenia ortodontycznego. Można spróbować zamienić kciuk na smoczek. Będzie to korzystniejsze dla dziecka, ponieważ smoczki do ssania są bardziej miękkie niż palec. Plastikowa obwódka blokuje ssanie, by nie było uciskające na zęby.

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.