Czy stosowanie N-acetylocysteiny jako środka przeciwbakteryjnego może wpłynąć na skuteczność przyszł
1
odpowiedzi
Czy stosowanie N-acetylocysteiny jako środka przeciwbakteryjnego może wpłynąć na skuteczność przyszłego leczenia antybiotykowego (wybranego zgodnie z antybiogramem wykonanym przed zastosowaniem NAC) w walce z tymi samymi bakteriami?
Dzień dobry, z dostępnej literatury wynika ze Nacetylocyteina nie ma działania przeciwbakteryjnego. Ma działanie mukolityczne czyli powodujące upłynniannie śluzu np z górnych dróg oddechowych. NAC ma udowodnione działannie zmniejszające negatywne skutki działania wolnych rodników, np reaktywnych związków tlenu. NAC jest prekursorem glutationu, czyli związku, który chroni organizm przed wolnym rodnikami, ma działanie antyoksydacyjne. W praktyce leczniczej NAC, czyli popularne ACC podaje się głównie ze względu na działanie mukolitycznej. Czasem podaje się dożylnie przed i po podaniu środka kontrastowego podczas badania TK w wybranych przypadkach, głównie u pacjentów z chorobami nerek. Nie ma działania przeciwbakteryjnego i nie działa jak antybiotyk. Pozdrawiam i życzę zdrowia.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.