Czy stosując setraline można brać leki przeciwbólowe

7 odpowiedzi
Biorę lek Asertin, czy można z tym lekiem okazjonalnie zastosować paracetamol bądź ibuprofen? Na ulotce piszę żeby nie stosować bo może powodować krwawienia. Jeśli nie to w jaki sposób zbijać gorączkę czy bóle stosując sertraline?
Niestety nie wszystkie leki przeciwbólowej można bezpiecznie łączyć z sertraliną ze względu na ryzyko krwawień z przewodu pokarmowego. Ryzyko to dotyczy praktycznie całej grupy niesterydowych leków przeciwzapalnych. Prawdopodobnie najbezpieczniejsze jest dołączenie paracetamolu w umiarkowanych dawkach.

Najbezpieczniej paracetamol. Unikać leków typu " na grypę", które mają w składzie pseudoefedryne i dekstrometorfan
Paracetamol raczej niż ibuprofen. Nie ma bezwzględnych przeciwwskazań a objawy uboczne mniej poważne i liczne, . Ibuprofen należy stosować ostrożnie, tylko w ostateczności i jeśli lekarz go zaleci. Nie tylko dlatego, że może powodować zaburzenia przewodu pokarmowego. Ma też inne działania niepożądane.
Pozdrawiam
Leki z grupy SSRI, do których należy sertralina mogą zaburzać krzepnięcie. Jeśli nie zauważyła Pani u siebie objawów takich, jak: krwawienia z nosa, łatwe powstawanie siniaków i nie ma Pani np. zapalenia błony śluzowej żołądka, to może Pani okazjonalnie stosować ibuprofen czy paracetamol. Jeśli chodzi o ryzyko krwawień, to paracetamol jest bezpieczniejszy.
Witam,
owszem, istnieje potencjalna możliwość wpływu na zwiększenie ryzyka krwawień przy stosowaniu leków z grupy SSRI (jak sertralina) oraz leków przeciwbólowych- wynika to z udziału serotoniny w procesie krzepnięcia krwi. Niemniej przy okazjonalnym stosowaniu tych leków ryzyko niekorzystnej interakcji jest niewielkie.
Ponadto paracetamol – podobnie jak leki z grupy koksybów (np Nimesulid) ma niewielkie właściwości przeciwagregacyjne- stąd wydają się lekami preferowanymi w przypadku konieczności stosowania ich w połączeniu z lekami z grupy SSRI.

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl
Okazjonalnie czyli doraźnie- jedna standardowa tabletka Paracetamolu lub Ibuprofenu nie spowoduje nasilonych interakcji z sertraliną, informacje na ulotce na temat interakcji dotyczą długotrwałego, równoległego stosowania obydwu substancji. W razie obaw zawsze pozostają pozafarmakologiczne metody obniżania ciepłoty ciała- zimne okłady na okolice dużych naczyń lub po prostu chłodna kąpiel. Pozdrawiam.
Witam, przy Sertralinie można stosować zarówno Paracetamol jak i Ibuprofen, okazjonalnie oczywiście, nie należy natomiast łączyć z lekami opioidowymi np. Tramadolem czy Kodeiną