Czy stres, napięcie utrudnia pozbywanie sie tłuszczów z organizmu? Tzn ciężej schudnąć?

2 odpowiedzi
Czy stres, napięcie utrudnia pozbywanie sie tłuszczów z organizmu? Tzn ciężej schudnąć?
Witam.
W odpowiedzi na Pani/Pana pytanie udzielam informacji zwrotnej w skrócie następująco. Wszystko zależy od tego jaki to jest rodzaj stresu, jak długo trwa, jaki jest stosunek osoby do sytuacji w której się znalazł oraz jakie są indywidualne predyspozycje osoby przeżywającej stres.
Stres może mieć charakter pozytywny (eustres) lub negatywny (dystres). Stres może trwać krótko lub długo (stres chroniczny). Osoba przeżywająca sytuację stresową może ją traktować jako wyzwanie lub jako przeszkodę, trudność nie do pokonania. Predyspozycje osoby związane są z jej temperamentem, myśleniem o świecie, fizjologią itp.
Jeśli stres jest chronicznym dystresem, który jest dla nas przeszkodą nie do pokonania, a na dodatek jeszcze nasze predyspozycje nam nie pomagają w poradzeniu sobie z przewlekle trudną sytuacją, to wtedy reakcje naszego organizmu na stres mogą prowadzić m.in. do problemów z nadwagą (i nie tylko, ale skupiam się tylko na tych informacjach, które są związane z pytaniem). Głównym winowajcą tutaj (chociaż nie tylko on) jest kortyzol, hormon produkowany w korze nadnerczy. Wpływa on m.in. na stężenie glukozy we krwi oraz metabolizm białek, tłuszczów i aminokwasów. Kortyzol również zwiększa łaknienie. To on nam doradza, abyśmy sobie zafundowali węglowodany na pocieszenie :) Wysoki poziom kortyzolu (i nie tylko kortyzolu) związany jest również z odkładaniem się dodatkowych kalorii w postaci tłuszczu na brzuchu.
Na koniec mojego wywodu dodam również, że na trudności związane z utrzymaniem prawidłowej wagi czy jej redukcją, oprócz stresu, mają wpływ także: niewystarczająca ilość snu, brak ruchu, nieprawidłowa dieta, predyspozycje genetyczne czy choroby. Warto wziąć pod uwagę, że każdy jest inny i że istnieje pewien procent ludzi, którzy pod wpływem stresu zamiast tyć, chudną.
Dla pogłębienia poruszonego przez Pani/Pana tematu polecam bardzo dobrą książkę pt. "Dlaczego zebry nie mają wrzodów" Roberta M. Sapolskiego.
Mam nadzieję, że moja odpowiedź pomogła. Pozdrawiam serdecznie. Maria Christowa-Dobrowolska

Tak, stres i napięcie mogą mieć wpływ na procesy związane z utratą wagi. Oto kilka sposobów, w jakie stres może wpływać na zdolność do schudnięcia:

Hormonalne zmiany: Pod wpływem stresu organizm może wydzielać hormony, takie jak kortyzol, znany jako hormon stresu. Wysokie poziomy kortyzolu mogą wpływać na magazynowanie tłuszczu, zwłaszcza w okolicach brzucha.

Apetyt i nawyki żywieniowe: Dla niektórych osób stres może prowadzić do zmian w apetycie. Niektórzy jedzą więcej pod wpływem stresu (nadmierna konsumpcja kalorii), podczas gdy inni tracą apetyt. Długotrwały stres może prowadzić do kompulsywnego jedzenia i spożywania niezdrowych przekąsek.

Niezdrowe nawyki: Osoby doświadczające stresu mogą być bardziej skłonne do sięgania po niezdrowe strategie radzenia sobie, takie jak nadmierne spożycie alkoholu czy używanie jedzenia jako środka przeciwwagowego dla stresu.

Niska motywacja do aktywności fizycznej: Stres może zmniejszać motywację do podejmowania aktywności fizycznej, co może wpływać na proces spalania kalorii i utraty wagi.

Zaburzenia snu: Stres może prowadzić do zaburzeń snu, a nieprawidłowy sen może wpływać na hormonalną równowagę regulującą apetyt i metabolizm.

Zatrzymywanie wody: W pewnych sytuacjach stres może prowadzić do zatrzymywania wody w organizmie, co może wpływać na odczucie opuchnięcia i zakłócać precyzyjne monitorowanie postępów w utracie wagi.

Warto zaznaczyć, że reakcje na stres są bardzo indywidualne, a nie u wszystkich osób stres będzie prowadził do zwiększenia masy ciała. Jednakże, skuteczne radzenie sobie ze stresem i utrzymanie zdrowych nawyków żywieniowych oraz aktywności fizycznej mogą pomóc w osiągnięciu celów związanych z utratą wagi. Jeśli stres staje się przeszkodą w osiągnięciu tych celów, warto skonsultować się z profesjonalistą, takim jak dietetyk czy psycholog, aby opracować strategie radzenia sobie ze stresem i utrzymania zdrowego stylu życia.