Czy szczepić się przeciwko ospie wietrznej?

3 odpowiedzi
Mam 30 lat, w nowej pracy mam stały kontakt z dziećmi i obawiam się zachorowania na ospę wietrzną. Moja mama twierdzi, że nie chorowałam w dzieciństwie, chociaż chorobę przechodziło młodsze rodzeństwo. Również mama nigdy nie chorowała. Także w trakcie nauki w szkole podstawowej nie zaraziłam się od chorujących kolegów mimo bliskiego kontaktu fizycznego (działanie umyślne, chciałam mieć chorobę za sobą). Aby rozwiać wątpliwości wykonałam ostatnio badanie na obecność przeciwciał Igg. Mój wynik to 10,835 (skala: poniżej 9 wynik ujemny, 9-11 wynik niejednoznaczny, powyżej 11 wynik dodatni). Czy taki niejednoznaczny wynik jest wskazaniem do szczepienia? Zakładając, że nigdy nie chorowałam, jak wytłumaczyć taką ilość przeciwciał zbliżoną do wyniku dodatniego?
Witam. Przechorowanie opy może być skąpoobjawowe, a jeśli pani chce mieć pewność, że ma pani przeciwciała w klasie IgG, proponuję powtórzyć badani w ośrodku referencyjnym (szpitalu lub klinice chorób zakaźnych). Pozdrawiam.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Tak jak Pani pisze wynik niejednoznaczny. ...albo powtórzyć badanie, albo sie poddać szczepieniu
Poniższa wypowiedź jest w zamierzeniu tylko edukacyjna i w żaden sposób nie stanowi konsultacji lub zaleceń co do dalszego postępowania z pacjentem.

Problem ospy wietrznej dla osoby dorosłej dotyczy szczególnie kobiet w ciąży, wówczas u kobiet które nie pamiętają aby przechodziły ospę wietrzną i mają ekspozycje na ospę wietrzną, czyli kontakt z osobą chorą, też w okresie wylęgania, wskazane jest wykonanie badań, przy ujemnych / wątpliwych wynikach podaje się surowicę. Natomiast aby całego tego procesu uniknąć warto zaszczepić się przeciwko ospie wietrznej przed ciążą, jest to szczepionka żywa i nie można jej podawać osobie która jest w ciąży lub planuje w najbliższym okresie ciążę, wymagane jest podanie dwóch dawek w odstępie min. 6 tyg.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.