Czy taka osoba może w dorosłym życiu funkcjionować samodzielnie? Czy konieczne jest kształcenie spec

2 odpowiedzi
Czy taka osoba może w dorosłym życiu funkcjionować samodzielnie? Czy konieczne jest kształcenie specjalne? Moja córka ma 8 lat. W wyniku badania przeprowadzonego badania psychologicznego stwierdza się rozwój umysłowy w granicach inteligencji niższej niż przeciętna (dolny próg przedziału) rozwój niecharmonijny przewaga myślenia słowno-pojęciowego nad myśleniem praktycznym. Najsłabiej rozwinięte są orientacja wyobraźnia i wizualizacjia przestrzenna synteza danych spostrzeżeniowych (ujmiwanie relacji część całość) oraz antycypacja na materiale obrazkowy zdarzenia początkowego. Wyżej wymienione zdolności przyjmują wynik bardzo niskie. Nie co lepiej rozwinięte są np. trwałość pamięci werbalnej rozumowanie arytmetyczne zdolności językowe (werbalizowanie definiowanie) oraz zdolność do spostrzegania szczegółów. Jedynie zdolności do klasyfikowania (abstachowanie uogólnianie porównywanie) oraz uczenie się wzrokowo - ruchowe przyjmują wynik przeciętny. Dzięki dobremu tempu szybkiego nazywania oraz braku deficytu fonologicznego uczennica najlepiej opanowała technikę czytania głośnego. Czyta płynie w przeciętnym tempie z właściwą intonacją. W dalszym ciągu ma trudności z zrozumieniem i zapamiętaniem czytanego tekstu. Konstrując samodzielne wypowiedzi pisemne właściwie odnosi się do tematu. Jednka dominuje w nich potoczny styl wypowiedzi. Występuje także podwyższona liczba błędów. Poziom graficzny pisma nie budzi zastrzeżeń. Największe trudności uczennicy sprawia opanowanie podstawowych techniki matematycznych takich jak mnożenie dzielnie dodawanie i odejmowanie. Dostosowanie wymagań edukacyjnych do inwidualnych potrzeb i możliwości psychofizycznych uczennicy ze względu na obniżeny rozwój umysłowy obniżeny rozwój wielu funkcji poznawczych zaburzony rozwój sfery emocjonalnej oraz liczne braki programowe.
Dzień dobry. Można zastanowić się nad kształceniem specjalnym w sytuacji gdy problemy z nauką szkolną będą się pogłębiać. O ile nie dołączą się zaburzenia zachowania to nawet osoby upośledzone umysłowo są w stanie żyć samodzielnie i podjąć pracę zarobkową.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry, córka w życiu dorosłym może funkcjonować samodzielnie. Koniecznym jest realizowanie zaleceń wynikających z badania, zarówno przez szkołę, do której uczęszcza, jak i rodziców. Praca z córką powinna uwzględnić rozwój kompetencji emocjonalnych oraz funkcji poznawczych. Nie napisała Pani, gdzie wykonane było badanie, najlepiej gdyby miało ono miejsce w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, wtedy na podstawie przygotowanej opinii, możliwe jest zorganizowanie przez szkołę zajęć, realizowanych przez pedagogów ( wyrównawczych, korekcyjno-kompensacyjnych, terapeutycznych ) lub psychologów ( rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne), w celu wyrównywania deficytów córki.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.