Czy terapeuta jest w stanie nawiazac relacje partnerska z osoba ktora wymaga wsparcia pod wieloma wz

2 odpowiedzi
Czy terapeuta jest w stanie nawiazac relacje partnerska z osoba ktora wymaga wsparcia pod wieloma wzgledami (uzaleznienia alkoholowe,narkotykowe,niedojrzalosc emocjonalna)? Czy jednak zawsze bedzie traktowal ta osobe jako pacjenta , nawet jesli osoba nie jest jego poodopiecznym? Czy osoba uzalezniona wychodzi z nalogu bo sama chce czy jest w stanie ktos wplynac na nia az tak iz bedzie chciec sie zmienic?
Motywacja do leczenia nie jest cechą, przypisaną komuś na stałe. Wynika ona z doświadczeń życiowych danej osoby i środowiska, w którym żyje. To oznacza,że chęć do leczenia może ulegać wahaniom ( od bardzo nie chce do pełnego przekonania). Wpływ kogoś bliskiego na decyzję o leczeniu to tworzenie okoliczności prowadzących do refleksji nad dotychczasowym stylem życia i rozważania czy zmiana ma sens.
Ów wpływ na osobę uzależnioną nie może opierać się na jednorazowym działaniu, ale musi mieć charakter długofalowego, przemyślanego działania ( dlatego polecam osobom bliskim kontakt z terapeutą w celu opracowania planu i wyeliminowania nieskutecznych poczynań).
Relacja terapeuty z osobą szukającą pomocy zawsze zależy od obu stron. To oznacza,że obie strony muszą chcieć się porozumieć i współpracować.
Nie bardzo rozumiem pytanie dotyczące zmian "traktowania pacjenta". Ta relacja także ulega przemianie, ale nigdy nie powinna wyjść poza obszar relacji terapeutycznej. Bardzo wyraźnie mówi o tym kodeks etyki zawodowej i potwierdza doświadczeniu większości terapeutów.
Pozdrawiam Rafał Dobolewski

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam, motywacja dotycząca kwestii związanej ze zdrowieniem a tym samym wychodzeniem z nałogu jest kwestią bardzo indywidualną. Indywidualną a jednocześnie jest to "produkt" wtórny - wynikający z zaistniałych sytuacji, doświadczenia itp.Nie ma znaczenia czy motywacja jest zewnętrzna czy wewnętrzna, istotą zmiany jest osoba, oraz jej gotowość do pracy własnej.
Wspomniana "relacja terapeutyczna" powinna być tworzona przez obie strony, w pewien sposób oddziaływuje ona na efektywność terapii. Relacja terapeutyczna zależy od stylu pracy terapeuty, pokładów empatii i narzędzi jakimi sie posługuje.
Natomiast nigdy nie powinna wykraczać poza "ramy" wyznaczane przez kodeks etyki terapeutyczny.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.