Czy Terapia IFS (Internal Family Systems Therapy) jest nurtem psychoterapii, ma podstawy naukowe i j

2 odpowiedzi
Czy Terapia IFS (Internal Family Systems Therapy) jest nurtem psychoterapii, ma podstawy naukowe i jak wygląda jej skuteczność, trwałość zmian u osób z zawiłymi zaburzeniami psychicznymi czy też traumami?
Dzień dobry,
przede wszystkim co powtórzyłem tutaj już chyba ze 100 razy, psychika każdego człowieka jest unikatem, dlatego dobiera się psychoterapię
do problemów pacjenta a nie odwrotnie czyli nie nagina się problemów pacjenta do aktualnie modnego nurtu psychoterapeutycznego.
Po drugie aby odpowiedzieć na pytanie trzeba by poznać Pana problemy i przeżycia traumatyczne no bo co to znaczy "zawiłe zaburzenia psychiczne"
osobiście nie mam nikogo wśród pacjentów kogoś, kto miałby "niezawiłe
zaburzenia psychiczne". Wiem jak leczyć PSTD ale wiem też, że metoda
A skutkuje w 60% metoda B w 40% A metoda C w 30%. Metody te można
mixować i w końcu dobrze się odpowiedni mix.
Nie wiem co Pana skłoniło aby zainteresować się IFS.
Jednak odpowiadając na Pana pytania, podstawy naukowe tego
nowego rodzaju terapii transformacyjnej mnie nie przekonują.

Dzień dobry, IFS jest coraz częściej badana w kontekście naukowym. Chociaż nadal potrzebne są dalsze badania, istnieją już dowody na skuteczność IFS, szczególnie w leczeniu traumy, PTSD (zespół stresu pourazowego) i innych złożonych zaburzeń psychicznych. Badania wykazują, że terapia ta może prowadzić do istotnej poprawy zdrowia psychicznego, co potwierdzają liczne raporty kliniczne.