Czy terapia na depresję w czasie ciąży mogłaby mi pomóc?

2 odpowiedzi
Jestem we wczesnej ciąży, a choruję na depresję. Czy terapia by coś pomogła i czy jest ona płatna? Czy jest możliwość podjęcia terapii na Kasę chorych?
Droga Przyszła Mamo!
Depresja jest chorobą, która nie mija samoistnie. A nawet jeśli pacjent uzyskuje poprawę nastroju bez leczenia, to zdarza się, że reaguje później depresyjnie w sytuacji trudnej, stresującej bądź kryzysowej. Dlatego ważne jest "uporanie" się z chorobą, gdy tylko widoczne są pierwsze jej oznaki i trudności nie nawarstwiają się. Przed Panią wyzwania i nieprzespane noce, co dodatkowo może generować lub pogłębiać objawy. Gdy pomoc terapeutyczna udzielana jest wcześnie, jest możliwość uniknięcia leczenia farmakologicznego lekami przeciwdepresyjnymi. Niewskazane jest przyjmowanie ich w czasie ciąży i karmieniu piersią. Również dziecko odczuwa Pani emocje, czyli Pani smutek to też smutny Maluch. Psychoterapia pomoże zatem Wam obojgu.
Ponadto lekarze podkreślają, iż kondycja psychiczna matki jest kluczowa w utrzymaniu i donoszeniu ciąży. Depresja dokonuje rewolucji hormonalnej, która może być niebezpieczna dla Pani i dziecka.
Psychoterapia jest dostępna zarówno na Kasę Chorych jak i prywatnie, z tym że czas oczekiwania do gabinetu prywatnego jest na pewno krótszy, spotkania częstsze (nawet 2-3 razy w tygodniu), a liczba wizyt "przysługujących" pacjentowi nieograniczona.
Pani pytanie pokazuje, że jest Pani czujna i myśli o przyszłości swojej i dziecka. Proszę teraz wykonać kolejny krok i poszukać psychoterapeuty przede wszystkim takiego, który troskliwie zaopiekuje się Panią w tym szczególnym i zarazem trudnym momencie życia.
Wszystkiego dobrego życzę!

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam serdecznie,
Przedstawiona przez Panią sytuacja zmotywowała mnie do tej rozbudowanej odpowiedzi, ponieważ każde dziecko powinno mieć szczęśliwa mamę . Nie wiem w jakiej części Polski Pani mieszka , ale mam nadzieję że umieszczone poniżej informacje chociaż troszeczkę ułatwią dostęp do terapii.
NFZ refunduje wizyty u lekarzy specjalistów m.in. również u psychologów oraz terapie. W przypadku wątpliwości można zapytać, czy dany ośrodek lub specjalista oferuje także te teoretycznie bezpłatne wizyty. Liczba miejsc jest zazwyczaj ograniczona, a na terapię trzeba zostać zakwalifikowanym, ale nie należy się tym zrażać. Czasami warto zapytać w ośrodku, w którym nie ma już miejsc, o inny adres – często mniejsze, nierozreklamowane gabinety również mają podpisane umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia
W naszym kraju jest wiele ośrodków i organizacji, które oferują pomoc psychologiczną, prawną, a nawet materialną dla osób, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej. Pomoc taka jest zwykle bezpłatna i ogólnodostępna. Korzystanie z takiej pomocy wymaga wcześniejszego zgłoszenia się do konkretnego ośrodka i umówienia się na wizytę. W kryzysie, gdzie pomoc jest potrzebna natychmiastowo, warto korzystać z telefonów zaufania. Gwarantują one dyskrecję, informacje o najbliższych ośrodkach pomocowych i wsparcie.
Do korzystania z pomocy przychodni i poradni państwowych niezbędne jest ubezpieczenie NFZ. Pomoc psychologiczna i prawna w depresji jest gwarantowana przez ośrodki znajdujące się przy urzędach gminy czy miasta lub działające samodzielnie. Miejscami, gdzie można zgłaszać się w celu uzyskania pomocy, są:
ośrodki (centra) interwencji kryzysowej – można w nich uzyskać pomoc psychologiczną. W zależności od zasięgu działania mogą one zajmować się sprawami osób z danej gminy/miasta, powiatu lub województwa. W większości ośrodki te działają do późnych godzin popołudniowych, choć są też takie, które działają całodobowo.. Oferta ośrodków może różnić się w zależności od zakresu działania. W miejscach tego rodzaju prowadzone są spotkania indywidualne oraz grupowe. Przy ośrodkach interwencji kryzysowej organizowane są także grupy wsparcia.
W celu uzyskania szczegółowych informacji na temat poradni i ośrodków udzielających bezpłatnej pomocy psychologicznej warto skontaktować się z ośrodkiem pomocy społecznej, telefonem zaufania czy najbliższą poradnią zdrowia psychicznego.
Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji Itaka – działa w godzinach 17.00-20.00 w poniedziałki i czwartki. Konsultantami przy tym telefonie są lekarze psychiatrzy zajmujący się leczeniem depresji;
poradnia telefoniczna dla osób w kryzysie emocjonalnym – telefon zaufania dla osób, które znajdują się w kryzysie emocjonalnym. Poradnia działa w godzinach 14.00-22.00 przez 7 dni w tygodniu. Korzystanie z tego telefonu jest bezpłatne i anonimowe;
Stowarzyszenie Profilaktyki Depresji Iskra – organizacja zajmująca się pomocą osobom chorym na depresję oraz ich rodzinom. W ramach poradni działa telefon zaufania , czynny w piątki w godzinach 13.00-16.00.
Pozdrawiam gorąco.

Eksperci

Agnieszka Jakubowska

Agnieszka Jakubowska

Psycholog

Gliwice

Dominika Drzewiecka

Dominika Drzewiecka

Psycholog, Psychoterapeuta

Gdańsk

Małgorzata Drozd

Małgorzata Drozd

Psycholog

Lublin

Joanna Wosiak

Joanna Wosiak

Psycholog

Krośniewice

Kornel Miszk

Kornel Miszk

Psycholog

Gdańsk

Danuta Myłek

Danuta Myłek

Alergolog, Dietetyk, Dermatolog

Warszawa

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 330 pytań dotyczących usługi: depresja
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.