Czy tężyczka może kamuflować inną chorobę?

3 odpowiedzi
Dzień dobry, rok temu zdiagnozowano u mnie tężyczkę (wykonałam próbę ischemiczną). Niestety mimo suplementacji wapnia, witaminy d3 oraz magnezu objawy nie zmniejszyły się. Główne z nich to: duszenie krtani, drętwienie nóg, rąk, pieczenie głowy połączone z wypadaniem włosów podczas stymulacji skóry i inne. Objawy nasilają się zimą, gdy muszę nosić dużo ubrań - latem natomiast bez kurtek i szalików i czapek jest prawie dobrze. Lekarze twierdzą, że to na tle nerwowym, jednak ani antydepresanty ani psychoterapia nie przynoszą poprawy. Czy myśli Pani, że jest szansa na odnalezienie przyczyny.
Tężyczka jak każda inna choroba może współistnieć z każda inną chorobą a objawy czasem mogą być podobne. Moze warto wykonać ponownie próbę tężyczkową by ocenić skuteczność leczenia.
Nie należy się poddawać, w większości przypadków można znaleźć przyczynę.
Jeżeli rzeczywiście ma Pan objawy " na tle nerwowym" czyli np. tzw somatyzacja objawów, to nie wszystkie leki antydepresyjne są skuteczne, często też efekt występuje dopiero po dłuższym czasie stosowania i w dużej dawce, czasem należy połączyć leki z różnych grup np. dołączyć odpowiedni lek przeciwpadaczkowy.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam, bardzo trudno odpowiedzieć na to pytanie bez większej ilości informacji i przeprowadzonego badania. Może być oczywiście tak, rozpoznanie zostało postawione trafnie , tylko leczenie czasami jest trudne i wymaga cierpliwości, ale brak efektów terapii zapala nam tez przysłowiową czerwoną lampkę i nakazuje jeszcze raz weryfikację przeprowadzonych badań i zastanowienie się nad przyczyną dolegliwości. zapraszam jeszcze raz na wizytę neurologiczną w celu dalszej diagnoistyki.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Tężyczka może być również wynikiem zasadowicy metabolicznej w trakcie intensywnego oddychania. Taka nadwrażliwość na hiperwentylację może ujawnić się w czasie badania EEG. Więcej można powiedzieć tylko po osobistym zbadaniu pacjenta. Z poważaniem Ewa Ogrodowska-Hamankiewicz.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.