Czy to borelioza?

3 odpowiedzi
Od około pół roku, powracają do mnie dziwne objawy:
- senność, okropne zmęczenie (po świetnie przespanej nocy, 8h snu)
- spowolnione myślenie, otępienie
- dreszcze, uczucie gorąca (czasami uczucie pieczenia skóry twarzy, uszu, klatki piersiowej), poty, wzmożone pragnienie
- stany podgorączkowe 37,3-37,6 stopnia
- ból głowy, zawroty głowy, ból oczu i głowy gdy patrzę w górę
- czasami nudności
- czasami duszności
- czasami drętwienie, mrowienie nóg
Objawy nie występują codziennie, tylko powracają co jakiś czas. Czuję się dobrze, np. 2-3 tygodnie (czasami krócej), po czym jednego dnia nagle czuję się fatalnie. Złe samopoczucie czasami mija po jednym dniu (zwłaszcza gdy położę się wcześnie i prześpię 10 godzin), czasami utrzymuje się kilka dni.

Robiłam kilkakrotnie morfologię. 2 razy wyszły neutrofile poniżej dolnej granicy bezwzględnej (norma 1.8 - 7, mój wynik 1.76 oraz 1.62, w kolejnym badaniu już 2.8 ). Raz w rozmazie ręcznym wyszły limfocyty atypowe - 3%. OB w normie - 2mm/h.

Miałam zlecone TK głowy, zatok, rtg klatki piersiowej, usg brzucha, usg tarczycy - wszystko w normie.
Przeciwciała EBV - obecne w klasie igg.

W czerwcu robiłam badanie na boreliozę - przeciwciała metodą Elisa, wynik: IGG nieobecne, IGM - 21,9 AU/ml wątpliwe ( zakres referencyjny: od 18 do 22 oznacza wynik wątpliwy, a powyżej 22 obecne). Lekarz zlecił western-blot (ale tylko w klasie igm) - wynik ujemny, tylko 1 punkt dla p41. Lekarz stwierdził, że nie mam boreliozy.

Ostatnio (początek października) powtórzyłam test elisa: w klasie igg przeciwciała nieobecne, w klasie igm obecne 25,1 AU/ml.
Czy mogę mieć boreliozę? Czy powtórzyć western-blot? Czy zrobić jakieś inne badania? Jeśli to nie borelioza, to czy może to być inna choroba zakaźna?
Witam. W razie wątpliwości należy potwierdzić testem western blot w klasie IgM. Proponowałabym też konsultację u endokrynologa, ewentualnie rozszerzenie diagnostyki w kierunku choroby układowej tkanki łącznej. Pozdrawiam.

Witam, z wyników nie wygląda aby to miała byc borelioza. Czy jest jakaś inna choroba zakaźna? Nie wiem trzeba ewentualnie zgłosić sie do Por Ch Zakaźnych i zbadac kilka najczęstszych chorób. Najważniejsza jest rozmowa/wywiad, aby ukierunkować się na potencjalna chorobę.
Czy kiedykolwiek usuwała Pani kleszcza, Czy był rumień, jakaś plama która utrzymywała się na skórze przez dłuższy czas i samoistnie znikła? Obecność tylko przeciwciał w klasie IgM ponad 4 MIESIĄCE nie wskazuje na boreliozę .Raczej trzeba szukać innych przyczyn Pani dolegliwości- np poziom Wit D3, funkcja tarczycy, czy inne choroby o podłozu immunologicznym. Można wykonać również badania serologiczne dla wirusa CMV. - ale rekatywacja tego wirusa pojawia sie