Czy to chrzęstniak śródkostny?

4 odpowiedzi
Witam, borykam się z przypadkiem wystąpienia guza w kości udowej dalszej części, w rozpoznaniu w badaniu rezonansu magnetycznego stwierdzo, iż strukturą i budową może ów zmiana wskazywać na chrzęstniaka środkowanego, do tej pory jednak nikt nie zlecił mi badania biopsji, onkolog rozkłada ręce, ponieważ w moim mieście nie ma nikogo od nowotworów kości, moje pytanie brzmi następująco: na ile opis przez radiologa jest potwierdzającym w 100%, że to jest właśnie chrzęstniak śródkostny A nie jakaś inna zmiana nowotworowa? Na wizycie u ortopedy dostałam odpowiedź, iż z tym nowotworem ludzie żyją latami i nic się nie dzieje, mnie jednak nurtuje czy oby na 100% jest to w lansie te schorzenie. Jestem już po 2 rezonansach i za każdym razem radiolog sugeruje się opisem z poprzedniego badania stwierdzając, iż jest to właśnie ów ten rodzaj nowotworu. Guz nadal rośnie, a ortopeda zalecił tylko kontrolę. Całkowitego opisu nie pamiętam, ale w opisie było, iż w sekwencji T2 o podwyższonym sygnale występuje guz, który strukturą i budową może wskazywać na chrzęstniaka środkowanego. Proszę o pomoc i odpowiedź. Dziękuję.
Witam, mogę zaproponować konsultacje w trakcie której ustalimy rozpoznanie i zaplanujemy leczenie, jeśli będzie trzeba to operacyjne lub inne stosowne. Proszę zarejestrować się przez stronę ortopedasorysz.pl. Pozdrawiam. T. Sorysz

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Szanowna Pani/Panie
Trudno odpowiedzieć na zadanie pytanie nie widząc zdjęcia RTG oraz rezonansu magnetycznego. Można jednak stwierdzić, że wieloletni przebieg schorzenia bez progresji w badaniach obrazowych oraz brak jakichkolwiek objawów klinicznych sugerują faktycznie chrzęstniaka śródkostnego. Sugeruję konsultację u ortopedy zajmującego się onkologią narządu ruchu, w Poznaniu rekomenduję Pana dr n.med Jerzego Nazara.
Pozdrawiam,
dr n.med. Szymon Kujawiak
Witam!! Leczenie pacjentów z pojedynczym chrzęstniakiem śródkostnym polega tylko na obserwacji i ew. wykonywaniu kontrolnych zdjęć RTG. Jeżeli na radiogramach zmiana nie ma progresji i pozostaje bezobjawowa, dalsze działania nie są zalecane. Jeżeli guz się powiększa lub powoduje dolegliwości bólowe, skuteczne może być wyłyżeczkowanie zmiany. Należy pamiętać o stałym monitorowaniu zmiany. Występują też mnogie chrzęstniaki śródkostne, zwane również chorobą Olliera (mogą powodować deformacje kostne)- wymagana wnikliwsza obserwacja. Mogą również występować chrzęstniaki w połączeniu z naczyniakami pokrywających je tkanek miękkich i noszą nazwę zespołu Mafffucciego (te z kolei mają tendencję do zezłośliwienia w 25%) - rozumiem że żadne z powyższych u Pana nie występują.
Reasumując chrzęstniaki śródkostne są łagodnymi guzami, weryfikacja progresji guza opiera się głównie na kontrolnych RTG, ważne jest czy występuję tylko jedno ognisko, czy zmiany sa mnogie oraz czy występują jakieś dolegliwości np. bólowe. W weryfikacji można wykonać także tomografię komputerową np z kontrastem.
Pozdrawiam!!!
Nie wiem na ile opis radiologa potwierdza rozpoznanie chrzęstniaka. Sugeruję zgłosić się do ośrodka ortopedycznego, który kompleksowo zajmuje się zmianami nowotworowymi. We Wrocławiu jest to Klinika Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu, USK, ul. Borowska 213.

Eksperci

Marcin Paweł Obijalski

Marcin Paweł Obijalski

Radiolog, Lekarz rodzinny

Kraków

Andrzej Sinicyn

Andrzej Sinicyn

Ortopeda

Wrocław

Łukasz Mucha

Łukasz Mucha

Ortopeda

Wrocław

Sławomir Letkiewicz

Sławomir Letkiewicz

Urolog, Chirurg, Androlog

Częstochowa

umów wizytę
Tomasz Poplicha

Tomasz Poplicha

Chirurg naczyniowy, Chirurg

Częstochowa

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 10 pytań dotyczących usługi: guzy kości
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.