Czy to coś poważnego?

5 odpowiedzi
Witam pytanie.
Opis badania RTG kręgosłupa lędźwiowego-krzyzowego (L-S) (AP,BOK)

Spina bifida S1
Kręgi lędźwiowe zdrutowane w stronę lewa.
Wyskokości trzonów i przestrzeni międzykręgowych prawidłowo zachowane.

Czy to coś poważnego? Jak to leczyć?

Dziękuje za pomoc
Nie będę się mądrzył, bo kręgosłup to nie moja działka. Proponuję poszukać ortopedy/neurochirurga, który zajmuje się leczeniem tego typu schorzeń na codzień.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam. Spina bifida to rozszczep kręgosłupa, czyli niewykształcony łuk kregu... może nie być groźny... a może być, to zależy od objawów... reszta raczej nie jest groźna ale sugeruje błędy postawy a co za tym idzie błędne wzorce ruchowe które należy wyeliminować. Zapraszamy w tym celu na wizytę. Pozdrawiam
Witam serdecznie,
na wstępie chciałbym zaznaczyć, że badania obrazowe (RTG, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa itp) są to "narzędzia" dodatkowe służące postawieniu diagnozy. (!) Najważniejsze jest badanie kliniczne i to CO PACJENT CZUJE! W dzisiejszych czasach dokładność aparatury pozwala często na wykrycie "chorób", które kiedyś nie miały znaczenia i których nie leczono.
Domyślam się, że podobnie sytuacja wygląda w Pana/-i przypadku. Rozszczep kręgosłupa (łac. spina bifida) brzmi co prawda bardzo poważnie, lecz w większości przypadku polega on jedynie na niepełnym zrośnięciu się tylnych łuków kręgowych, które osłaniają rdzeń kręgowy. Czym to skutkuje? Najczęściej niczym! Większość Pacjentów nawet o niczym nie wie.
"Kręgi lędźwiowe zdrutowane w stronę lewa." - domyślam się, że chodzi o kręgi "zrotowane", czyli skręcone wokół własnej osi; częsta dysfunkcja, Co robić? głównie mądrze dobrane ćwiczenia.
To tyle ile mogę pomóc na podstawie powyższego opisu.

Powodzenia,
M.C.
leczenie zależy od objawów i można je podjąć dopiero po badaniu jak również stwierdzenie czy jest to poważny problem czy nie.
Trzeba zbadać jaka jest ruchomość segmentu, ponieważ oprócz problemów bólowych może pojawić się znaczne ograniczenie ruchomosci w zadrutowanym odcinku. Wskazane wszelkie techniki manualne poprawiające ruchomość i rozluźnienie tkanek oraz ewentualnych zrostów

Eksperci

Paweł Szuba-Paszkiewicz

Paweł Szuba-Paszkiewicz

Stomatolog

Bielany Wrocławskie

umów wizytę
Paweł Chodakowski

Paweł Chodakowski

Neurochirurg

Jastrzębie-Zdrój

Adrianna Kuśma

Adrianna Kuśma

Stomatolog

Poznań

umów wizytę

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 52 pytań dotyczących: badanie RTG
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.