Czy to jest depresja? Gdzie zwrócić się o pomoc?

4 odpowiedzi
Kłaniam się Nie wiem jak dokładnie opisać problem, za co przepraszam, postaram się to ująć najkrócej jak umiem. Od 8 lat, może więcej, towarzyszy mi ciągły lęk, jakaś obawa, strach który wydaje mi się, że nie ma uzasadnienia. Bez znaczenia, czy znajduje się sam, kiedy wszystko na pozór jest ok, czy, kiedy wszystko idzie źle. Przez większość czasu mam obniżony nastrój, bardzo często towarzyszy mi poczucie beznadziejności, tak dodatkowo dochodzi do tego zniechęcenie. Coraz częściej miewam dni, gdzie rzeczy, które mnie wcześniej cieszyły, a, o których teraz myślę, powodują u mnie zniechęcenie. Natomiast w te ciężkie dni, kiedy zmuszam się do ich wykonywania, bo trzeba jakoś żyć, czymś zająć czas, po niedługim czasie zbiera mnie na wymioty, siadam w kącie i łzy same cisną mi się do oczu. Nie ważne jest także to czy śpię 4, 8 czy 12 godzin, wstaję przeważnie już zmęczony i zniechęcony. Często miewam natłok myśli, których nie mogę powstrzymać. Czy uczucie samotności. Najgorzej było rok temu. Kiedy przez 4 miesiące, może dłużej, nie wiem dokładnie, dlatego że dni zlewały mi się w całość. Wtedy spałem po 12 godzin, robiłem co mogłem, żeby spać jak najdłużej, żeby nie budzić się rano i nie czuć. Olbrzymie poczucie beznadziejności, szarości. Natłok myśli, na których kontrolować nie mogłem, wszystko to było dużo silniejsze! Myśli samobójcze były przy tym nie odłączne! Wszech obecny bałagan i smurd w pokoju wo-gule mi nie przeszkadzał. A wszystko to, co działo się dokoła było mi obojętne. Natomiast w ciągu kilku ostatnich miesięcy doświadczyłem jakiś „”zjazdów„” samopoczucia, przygnębienia, ataku strachu, samotności tak silnych, że jedyne co mi przychodziło do głowy, to, to najgorsze rozwiązanie. Jednak pojawiają się dni, kiedy te wszystkie rzeczy są znacznie słabsze, i mogę się, choć trochę cieszyć tym, co wcześniej. W miarę dobrze funkcjonować. I w te lepsze dni, pomimo tego, że lęk i tak mi towarzyszy, odnoszę wrażenie, tak jak by te stany beznadziejności były urojone, wytworem mojej wyobraźni. Ja już sam nie jestem pewny, czy to, co mi dolega, to jest depresja, czy może ja sam porostu próbuję ją sobie w mówić, żeby się jakoś wytłumaczyć. Jeśli mógłby mi Pan poradzić, co powinienem zrobić, gdzie się zwrócić o pomoc, jeśli jej naprawdę potrzebuję, będę bardzo wdzięczny.
Sądząc z opisu pomoc Ci jest bardzo potrzebna. Czy to jest depresja? Nie wiem, trudno bez badania stawiać diagnozę. Opisywane zburzenia nie muszą być spowodowane problemami psychicznymi a schorzeniami somatycznymi. Tak czy inaczej proponuję udać się do lekarza. Wizyta u psychiatry też jest dobrym rozwiązaniem. Niech obawa przed taka wizyta nie dodaje większych cierpień do życia. A pomoże.
Pytanie otryzmałem 20.03.2016

Dzień dobry! Nie można bez badań wykluczyć u Pana chorób typu niedoczynność tarczycy, cukrzyca. Niezależnie od tego warto przyjrzeć się temu jakie myśli automatyczne Panu towarzyszą. Jeśli myśli te odbierają wiarę we własne możliwości psychoterapia może pomóc zmienić je. Niewykluczam że trzeba będzie sięgnąć też po leki.pozdrawiam Piotr Znamirowski
Witam, zdecydowanie Pana objawy wymagają konsultacji specjalistycznej. Depresja, lęk, wahania nastroju, myśli rezygnacyjne świadczą o znacznym zaburzeniu biochemii mózgu i niewątpliwie wskazane byłoby jakieś postępowanie farmakologiczne. Proszę z tym nie czekać i udać się do lekarza psychiatry jak najszybciej.
Zapraszam, mój bezpośredni nr komórkowy na stronie trójmiasta.