Czy to naprawdę może być torbiel?

7 odpowiedzi
Witam prawdopodobnie mam torbiel na dziasle tak stwierdzila pani dentystka czy zab można uratowac dodam że ząb miał już 2 plomby pierwsza wypadła po roku, a po zalożeniu drugiej zaczał zab pulsowac raz na jakis czas i pojawila sie gulka u góry nad zębem czy to napewno jest torbiel czy moze być też cos innego.Jestem przed zrobieniem pantogramu i strasznie sie boje co bedzie z tym zebem.
Myślę, że sama Pani spowodowała sobie problem. Jeśli ząb nawet po zaplombowaniu samoistnie boli, tzn.bez przyczyny czy jakiegoś bodźca są bóle przerywane, należy natychmiast zgłosić się do dentysty. Bo wypełniony ząb to nie znaczy wcale że jest on wyleczony. W środku zęba jest bowiem miazga zębowa, tzw.nerw i jego stan zapalny objawia się samoistnym bólem. Niewyleczony taki ząb - jego miazga ulega martwicy a to jest powodem ognisk zapalnych przy szczycie korzenia czy ziarniny, torbieli itp. Torbiele przy zębach przednich 3 - 3 są proste do wyleczenia, trzeba po odpowiednim wypełnieniu kanału zęba wykonać zabieg tzw. resekcji czyli odcięcia zainfekowanego szczytu korzenia i wyłyżeczkowania zmiany ziarninowej lub torbieli. Taka resekcja którą wykonuję w znieczuleniu miejscowym jest całkowicie bezbolesna i trwa ok. 25 - 30 minut. Zmiany przy zębach bocznych wymagają indywidualnej oceny gdyż wykonanie resekcji jest trudne a nawet nieraz niemożliwe szczególnie przy zębach przed- i trzonowych dolnych z uwagi na bliskość kanału żuchwowego. Oczywiście pantomogram trzeba wykonać aby zrobić badanie kontrolne również innych zębów pod kątem ognisk zapalnych. Musimy pamiętać, że 75 - 80 % ognisk zapalnych w organiźmie pochodzi od zębów

Witam !!! Proponuje rtg , pozniej jezeli bedzie wszystko ok , ratowac . Ale leczenie bedzie długie . Wszystkiego najlepszego życzę . Dr . Dundicz
Prosze sie nie bać to nie koniecznie musi byc torbiel może to byc inna zmiana ,ale o tym zadecyduje lekarz oglądający zdjęcie pozdrawiamy zespół rojekdental.pl
najprawdopodobniej doszło do stanu zapalnego miazgi zęba (nerwu) który spowodował martwice, bakterie przedostały sie do kości w okolicy korzenia zęba i spowodowały przetokę. Jeśli zmiany okołowierzchołkowe nie są bardzo duże ząb ma dobre rokowania. Należy wykonać leczenie kanałowe i obserwować czy objawy kliniczne i radiologiczne zanikają.
Na dziąśle jest najprawdopodobniej przetoka , natomiast czy jest ona związana z istnieniem torbieli korzeniowej o tym zadecyduje badanie RTG. Dalsze leczenie tego zęba uzależnione jest od interpretacji zdjęcia RTG. Pozdrawiam
Moim zdaniem zęba należy przeleczyć kanałowo,na usunięcie zawsze jest czas,pozdrawiam
Dzień dobry. Tak naprawdę to trudno coś powiedzieć nie wiedząc co to za ząb i nie widząc zdjęcia rtg. Ale w niektórych sytuacjach jest możliwość usunięcia torbieli bez usuwania zęba. Jest to mały zabieg chirurgiczny zwany resekcją korzenia zęba.