Czy to normalne że ja nie czuję moich emocji w ciele? Albo może czuję, tylko o tym nie wiem bo się n

2 odpowiedzi
Czy to normalne że ja nie czuję moich emocji w ciele? Albo może czuję, tylko o tym nie wiem bo się na tym nie skupiam i nie wiem jak to powinno wyglądać? Jak to jest, każdy czuje emocje w ciele? Jak się to czuje?
Nie każdy czuje emocje w ciele w taki sam sposób. Niektórzy ludzie odczuwają silne fizyczne reakcje na emocje, takie jak ból w klatce piersiowej, dreszcze, ból głowy, ból brzucha, a inni odczuwają emocje bardziej subtelnie lub wcale ich nie odczuwają. Takie różnice są w dużej mierze związane z indywidualnymi różnicami w sposobie przetwarzania emocji przez mózg oraz z różnymi poziomami wrażliwości na bodźce emocjonalne.

Jeśli nie czujesz swoich emocji w ciele, nie oznacza to, że coś jest nie tak z Tobą. To może być normalna cecha Twojego sposobu odczuwania emocji. Jednak warto zwrócić uwagę na swoje emocje, ponieważ mogą one wpływać na nasze zachowanie i dobre samopoczucie. Możesz spróbować zwiększyć swoją świadomość emocjonalną, na przykład poprzez medytację lub rozmowę z terapeutą. To może pomóc Ci lepiej rozumieć swoje emocje i jak wpływają one na Twoje życie.

Możliwe, że brak odczuwania emocji w ciele może być objawem aleksytymii. Aleksytymia to zaburzenie polegające na trudnościach w rozpoznawaniu, opisywaniu i wyrażaniu emocji. Osoby z aleksytymią mogą mieć trudności z rozpoznawaniem i wyrażaniem swoich emocji, a także z rozumieniem emocji innych ludzi. Mogą mieć trudności z nazwaniem swoich emocji, a także z ich fizycznym odczuwaniem. Jednakże, tylko specjalista, tak jak psycholog lub psychiatra, może postawić diagnozę aleksytymii po przeprowadzeniu odpowiednich testów i diagnozujących wywiadów. Jeśli masz wątpliwości co do swojego stanu emocjonalnego, warto skonsultować się z lekarzem lub psychologiem.

Pozdrawiam
Izabela Faber

Brak odczuwania emocji, może, ale nie musi wiązać się z zaburzeniem. Najlepiej udać się na konsultację psychologiczną w celu wykluczenia, bądź potwierdzenia możliwych nieprawidłowości.