Czy to objawy utajającego Załamania nerwowego czy też nerwica?a może tężyczka?

10 odpowiedzi
Witam zacznę od tego że miałem bardzo stresującą pracę doszło do tego że jak szedłem do niej to czułem lęk i będąc w niej również Ok 4 tyg po spotkaniu z znajomą tak jak by coś we Mnie wybuchło w nocy poczułem bardzo silny lęk przez tydzień czasu praktycznie byłem nie do życia brak humoru lęki nic Mnie nie cieszyło.Kupiłem sobie lek Positivum brałem go i w sumie pomagało w łagodzeniu tego lęku.Doszło do tego również mocniejsze bicie serca bóle w klatce piersiowej bóle krzyża biegunka brak apetytu zmęczenie drżenie rąk niepokój.Lecz od tygodnia czuję się już lepiej sam to po sobie widzę że nabrałem ochoty do życia lecz została pewna rzecz która Mnie nie pokoi budzę się rano i czuję tak jak by leki stres/lęk wstaję z łóżka wszytko jest ok wykonuję w przeciągu dnia swoje obowiązku lecz ten lęk wraca w małym stopniu oraz czuję taki niepokój.Podam przykład.Wszytko jest ok mam dobry humor a tu nagle czuję uczucie takiego lekkiego niepokoju oraz wahania nastrojów.Dodam że byłem u psychologa który stwierdził ze to może być nerwica lękowa i że polecałby wizytę u psychiatry poszedłem również do psychiatry lecz Pani stwierdziła że to nie jest nerwica.Czy to może być objaw ustającego załamania nerwowego czy też początek nerwicy i zostałem złe zdiagnozowany dodam że zawsze rano piję Magnez oraz suplement diety Szafraceum. Czasem również uczucie jak by mi pulsowały mięśnie oraz mocniejsze bicie serca..Czym to może być spowodowane?
Szanowny Panie, z opisu wynika, że doświadcza Pan reakcji lękowych/nerwicowych, ale to zbyt mało, żeby z tak krótkiego opisu stawiać diagnozy; warto poza tym wiedzieć, że nikt nie będzie stawiać diagnoz na odległość, nie widząc w ogóle chorego. Dużą niejasnością pozostaje postawa lekarza: dlaczego stwierdził, że nie są to zaburzenia lękowe; a jeśli nie to, to co Panu dolega? Czy w ogóle podał Panu jakąś hipotezę nt. Pana dolegliwości, czy problematyki? Czy swoją reakcję ograniczył tylko do lakonicznej odpowiedzi "nie", pozostawiając Pana samemu sobie? A może skierował Pana do innego specjalisty czy na dodatkowe badania? I skąd u Pana przypuszczenie, że może Pan cierpieć na tężyczkę? Zbyt mało pozostawił Pan danych, żeby cokolwiek odpowiedzieć. Pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry trudno jest odpowiedzieć na to pytanie nie widząc pacjenta wszystkie podawane przez Pana objawy wskazuja na nerwice lękową. Jeżeli będą się utrzymywać to proszę poszukać dobrego psychoterapeuty. Pozdrawiam
Z uwagą przeczytałam wiadomość od Pana. Rozumiem, że jest Pan zaniepokojony szeregiem utrzymujących się dolegliwości - zarówno o charakterze somatycznym (np. przyspieszone bicie serca), jak i psychicznym (np. wahania nastroju) i ma Pan poczucie niedosytu diagnostycznego, tzn. nie otrzymał Pan jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: Co mi dolega? W związku z powyższym proponuję wizytę u psychologa klinicznego mająca na celu weryfikację odczuwanych dolegliwości. Do rozważenia pozostaje również weryfikacja rozpoznania u innego specjalisty psychiatry, jak również przeprowadzenie podstawowych badań zleconych przez lekarza pierwszego kontaktu. Faktem jest, iż utrzymujący się w czasie stres może być źródłem zgłaszanych przez Pana dolegliwości, których siła natężenia może się zmieniać, tzn. Pan różnie może je odczuwać. Warto dla Samego Siebie zrozumieć podłoże doświadczanych dolegliwości.
Witam, rozumiem Pana niepokój o stan zdrowia. Na podstawie opisanych przez Pana objawów nie chciałabym diagnozować konkretnej choroby. Lekarz psychiatra powinien skierować Pana na badania, które wykluczą choroby somatyczne a następnie na podstawie wywiadu, postawić diagnozę. Silny i długotrwały stres w pracy mógł przyczynić się do wystąpienia lęków i innych objawów opisanych przez Pana. Proszę w pierwszej kolejności wykonać badania oraz pozostać pod opieką psychoterapeuty, który pomoże lepiej radzić sobie z lękiem. Jeśli zajdzie taka potrzeba, lekarz psychiatra zapewne wypisze odpowiednie leki. Pana psycholog i lekarz powinni pomóc Panu zrozumieć co się z Panem dzieje ponieważ mają możliwość zebrania od Pana pełnego wywiadu. Myślę, że jeśli zastosuje się Pan do ich wskazówek samopoczucie poprawi się.
Pozdrawiam serdecznie, Emilia Szymanowicz
Szanowny Panie.
W opisanym przez Pana przypadku polecam następującą ścieżkę działania. Zacząłbym od zrobienia podstawowych badań lekarskich, to może wiele wyjaśnić, w szczególności wykluczyć bądź potwierdzić zaburzenia natury somatycznej. Równolegle polecam konsultacje z psychoterapeutą. Pan był u psychologa, a różnica pomiędzy pomocą psychologiczną a konsultacjami psychoterapeutycznymi jest istotna. Pana objawy mogą znaczyć bardzo różne rzeczy, warto się temu przyjrzeć. Nie zachęcam również do brania leków bez wyraźnego wskazania psychiatry lub innego lekarza, nawet jeżeli są to leki dostępne bez recepty. Polecam odszukanie terapeuty z Krakowskiego Centrum Psychodynamicznego, wiem, że tacy są w Pana okolicy.
Szanowny Panie. Objawy, o których Pan mówi mogą wskazywac na nerwicę, ale nie muszą. Z całą pewnością warto aby zrobił Pan sobie podstawowe badania (zwłaszcza krwi) by wykluczyć przyczyny fizjologiczne jak niedobory minerałów. Postawienie diagnozy psychiatrycznej lub psychologicznej jest dośc skomplikowane i rzadko kiedy wystarczy jedna wizyta u specjalisty by mieć pewność. Zachęcam Pana do podjęcia regularnych spotkań z psychologiem lub psychoterapeutą. Niezależnie od tego, czy ma Pan nerwicę, czy też objawy są zbyt dyskretne by ją zgiagnozować, zawsze może się Pan nauczyć skutecznych sposobów radzenia sobie z lękiem i niepokojem. Pozdrawiam!
Witam Pana
Nie chciałabym tutaj stawiać jakich wiążących diagnoz ale z tego co Pan opisuje myślę, ze są to objawy spotykane w zaburzeniach lękowych dawniej zwanych nerwicami. Uważam, że warto byłoby rozważyć wizytę u psychologa psychoterapeuty. Takie zaburzenia poddają się leczeniu. Polecam psychoterapeutę behawioralno-poznawczego. TO terapia o udowodnionej skuteczności w takich przypadkach. Jeśli chodzi o Pana zmienny nastrój to powiem tyle lęk i nastrój chodzą za rączkę. Warto być możne jeszcze sprawdzić Pana stan somatyczny. Mówię tu o wykonaniu podstawowych badań okresowych.
Życzę wszystkiego dobrego
Pozdrawiam serdecznie
Dobry wieczór. Pana niepokój związany z Pana samopoczuciem jest moim zdaniem jak najbardziej uzasadniony - odczuwa Pan przecież pogorszenie funkcjonowania w sferze psychicznej/emocjonalnej jak i fizycznej. To naturalnie pobudza do działania. Odnosząc się do przytaczanych przez Pana objawów, byłabym daleka od diagnozowania na podstawie krótkiego, acz treściwego opisu Pana trudności. Na pewno warto zagłębić się w to, o czym wspomniał Pan na początku - stresująca praca, domyślam się chronicznie stresująca. To mógłby być obszar konieczny do przyjrzenia się pod kątem tego, co dokładnie było dla Pana stresorem oraz jak Pan reagował w konkretnych sytuacjach, także jakie znaczenie Pan nadawał tym wydarzeniom, jak je Pan interpretował. Być może to będzie istotne w rozumieniu Pana trudności. Ważne byłyby także dane dotyczące tego, jak ogólnie radzi Pan sobie w sytuacjach ocenianych jako obciążające. Objawy z ciała, o których Pan wspomina mogą być wynikiem przeżywanego silnego stresu/lęku, ponadto - wtórnie - mogą doprowadzać do pogorszenia się funkcjonowania w sferze emocjonalnej, wzmacniając niepokój/lęk, na zasadzie błędnego koła. Koniecznym wydaje się być ponowne udanie się do psychologa/terapeuty celem szczegółowego omówienia Pana sytuacji. Takie dokładne przyjrzenie się (np. sferze radzenia sobie ze stresem) prawdopodobnie pomoże się zbliżyć do przyczyn Pana pogorszonego funkcjonowania, a zatem adekwatnego działania. Życzę powodzenia. Pozdrawiam - Karolina Piórkowska.
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam!!!
Nerwica i jej objawy mają rozmaite postaci. Jest to właściwe zespół zaburzeń nerwicowych. Objawy nerwicy obejmują fobie, lęk, trudności z przystosowaniem się do wymagań społecznych, problemy w relacjach i różnych sytuacjach społecznych: w pracy, życiu towarzyskim, występach publicznych. Objawy nerwicy mogą mieć charakter emocjonalny lub somatyczny (objawy cielesne), zaburzają także naszą zdolność do uczenia się, pamięć i koncentrację.
O nerwicowym charakterze mogą świadczyć różnego rodzaju bóle i dysfunkcje narządów, które nie poddają się leczeniu. Nerwica często manifestuje się:
bólami głowy, żołądka, lub kręgosłupa oraz uczuciem bólu serca, które pojawiają się w momentach napięć lub stają się przewlekłe, gdy długo żyjemy w stresie.
Sugeruje raz jeszcze konsultację u psychiatry i psychoterapię.
Pozdrawiam i życzę zdrowia i wytrwałości w dążeniu do zdrowia!!
Pozdrawiam, Paulina Rydz
Trudno postawić diagnozę bez osobistego kontaktu i przeprowadzenia dokładnego wywiadu klinicznego. Myślę, że warto dopytać lekarza psychiatrę, który pana diagnozował, jaka jest jej zdaniem diagnoza.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.