Czy to powszechne że ktoś wycofał się z kontaktów społecznych przez depresję? Bo po prostu nie ma en

3 odpowiedzi
Czy to powszechne że ktoś wycofał się z kontaktów społecznych przez depresję? Bo po prostu nie ma energii np. na pisanie z kimś? Ja tak mam. W moim przypadku to wygląda tak że wycofałam się z kontaktów z moimi wirtualnymi znajomymi z takiej jednej gry, teraz już nie gram w tę grę i utrzymuję sporadyczny kontakt z osobami stamtąd... A w realu nigdy nie miałam prawdziwych znajomych przez moją fobię społeczną
Depresja często bardzo utrudnia budowanie i pozostawanie w relacjach z innymi ludźmi. Wiąże się to z wieloma jej objawami, jak np. brak zaangażowania, energii, motywacji czy pojawiające się lęki. W poście pisze Pani także o występującej fobii społecznej, która też nie ułatwia budowania relacji. Wyobrażam sobie, że w zaistniałej sytuacji może się czuć Pani samotna i zdezorientowana. Być może warto rozważyć konsultację ze specjalistą w tym zakresie? Pozdrawiam serdecznie

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry Pani, z opisu nie wynika, czy odczuwa Pani dyskomfort w sytuacjach społecznych (na żywo), czy odczuwa Pani lęk przed obserwacją, czy oceną ze strony innych osób. Wycofuje się Pani z kontaktów społecznych, nie mam pewności jednak na bazie tego opisu, że jest to fobia. Odpowiadając na Pani pytanie: tak, depresja może być przyczyną wycofywania się z kontaktów społecznych, a im bardziej się z nich osoba wycofuje to może jeszcze pogłębiać depresję. Życzę dużo zdrowia. Pozdrawiam.
Tak, to jest dość powszechne, że osoby zmagające się z depresją wycofują się z kontaktów społecznych. Depresja często sprawia, że brakuje energii i motywacji do angażowania się w interakcje, nawet te, które kiedyś sprawiały przyjemność. Wirtualne znajomości, tak jak w Pani przypadku, mogą stać się trudne do utrzymania, ponieważ depresja może prowadzić do izolacji i poczucia, że kontaktowanie się z innymi jest zbyt wyczerpujące.

Fobia społeczna, którą Pani wspomina, również może przyczyniać się do trudności w nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji, zarówno w rzeczywistości, jak i w świecie wirtualnym. W takich sytuacjach pomocne może być wsparcie psychologiczne lub terapia, które pomogą zrozumieć te emocje i stopniowo pracować nad poprawą samopoczucia oraz radzeniem sobie z izolacją.

Czy rozważała Pani rozmowę z terapeutą lub wsparcie w zakresie depresji i fobii społecznej?
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna online (pierwsza wizyta) - 200 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.