Czy to SWP?

4 odpowiedzi
Proszę o interpretację wyniku TK w związku z chorobą podstawową toczeń rumieniowaty od 1997 roku, leczenie metypred 4 mg. Czy to SWP?
"W segmentach podstawnych obu płuc, w ich częściach grzbietowych, zmiany typu plastra miodu- włóknienie. Niewielki obszar o podobnym charakterze widoczny jest również w segmencie 4 płuca lewego. Poza tym płuca bez zmian śródmiąższowych. Opłucna obu płuc jest niepogrubiona. W obrębie jam opłucnowych nie uwidoczniono płynu."
W celu oceny czynności płuc konieczne są dokładniejsze badania. Wynik TK świadczy o włóknieniu płuc
AD

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,
W przebiegu tocznia może dojść do zmian w płucach. Do ustalenia rozpoznania potrzeba więcej informacji. Proponuję zgłoszenie się do poradni pulmonologicznej. Konieczna jest konsultacja pulmonologiczna.
Definicja SWP mówi o rozpoznaniu niezależnie od schorzenia współistniejącego, które Pan/Pani wymieniła jako podstawowe - wieloletnie. Opis obrazu tk jest rzeczywiście podejrzany o włóknienie płuc - natomiast nie można wykluczyć włóknienia w przebiegu innych schorzeń - niezależnie również od LE. Istotnym będzie porównanie obrazu radiologicznego - zdjęć - czy też obrazów tomograficznych, ocena czynnościowa - czyli wpływ obrazu radiologicznego na czynność płuc - i inne parametry decydujące o wskazaniach/czy też przeciwskazaniach do diagnostyki rozszerzonej
Samoistne włóknienie płuc (SWP) jak sama nazwa wskazuje jest samoistne tzn. nie ma określonej przyczyny, określonej innej choroby powodującej zmiany w płucach. W Pana/Pani przypadku mamy najpewniej do czynienia ze zmianami w płucach w przebiegu tocznia rumieniowatego. Zatem nie jest to SWP.
Włóknienie płuc (obraz plastra miodu) jest rzadką manifestacją płucną tocznia.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.