Czy to wypalenie zawodowe ?? Witam, pracuje 11 lat w sklepie. Ze stanowiska sprzedawcy awansowałam

3 odpowiedzi
Czy to wypalenie zawodowe ??
Witam, pracuje 11 lat w sklepie. Ze stanowiska sprzedawcy awansowałam na kierownika i tak już ok 7 lat. Myślę, że od ok 1,5 roku zaczęłam się wypalać. Prawie codziennie myślę o zmianie pracy, jednego dnia jest ok, drugiego denerwują mnie zarówno pracownicy jak i klienci ale chyba najgorsze jest to, że codziennie przed wyjściem mam ochotę wziąć urlop na żądanie albo L4.. kiedy jestem w domu w mojej głowie ciągle słyszę muzykę, którą musimy włączać na sklepie, ona świdruje moj mózg i nie mogę się jej pozbyć, dodatkowo ciągle braki kadrowe, przez które muszę stawiać się w pracy na wolnym, telefony od pracowników w czasie wolnym. Kiedyś mi to nie przeszkadzało, natomiast teraz chce mi się płakać jak muszę zmarnować chociaż chwilę wolnego na sprawy związane z pracą. Teraz wróciłam po 14 dniach urlopu i nawet taka przerwa nie dała mi tzw. kopa do działania w pracy. Wręcz przeciwnie..
Z jednej strony chciała bym zmienić pracę i poczuć powiew świeżości, ale w aktualnej trzymają mnie zarobki oraz dobre relacje z pracownikami i atmosfera w zespole, a wiem że to jest również bardzo ważne.
Zaczęłam zastanawiać się, czy to, co się ze mną dzieje, nie jest efektem wypalania i być może wystarczy mi dłuższa przerwa niż urlop wakacyjny aby wszystko wróciło do czasów, kiedy z uśmiechem szłam do pracy. Jednak co, jeśli np. miesiąc nie wystarczy i będę potrzebować np. trzech ? Czy moje objawy wskazują na wypalenie, a co za tym idzie możliwość otrzymania zwolnienia lekarskiego z tego tytułu ? W pracy mogę otrzymać urlop bezpłatny ale jedynie na miesiąc, stąd moje pytanie.
Dzień dobry,

Opisuje Pani objawy, które rzeczywiście mogą wskazywać na wypalenie zawodowe. Wypalenie zawodowe to stan fizycznego, emocjonalnego i mentalnego wyczerpania spowodowanego długotrwałym stresem i nadmiernym obciążeniem w pracy. Oto kilka głównych objawów, które Pani wymienia, i które są typowe dla wypalenia zawodowego:

1. Codzienny stres i zmęczenie: Myśli o zmianie pracy, uczucie zmęczenia i frustracji przed wyjściem do pracy.
2. Trudności w odpoczynku: Muzyka ze sklepu, która ciągle Panią prześladuje, nawet w czasie wolnym, oraz trudność w pełnym odprężeniu się.
3. Zmniejszona motywacja: Brak chęci do działania, nawet po dłuższym urlopie.
4. Emocjonalne wyczerpanie: Poczucie, że chce się Pani płakać, gdy musi zajmować się sprawami związanymi z pracą w czasie wolnym.
5. Obciążenie obowiązkami: Częste stawianie się w pracy na wolnym i telefony od pracowników, które zakłócają czas wolny.

Dobrą wiadomością jest to, że można sobie z tym radzić. Pierwszym krokiem może być wizyta u lekarza rodzinnego lub psychologa, którzy mogą pomóc w dokładniejszej diagnozie i zaproponowaniu odpowiedniego wsparcia, w tym ewentualnego zwolnienia lekarskiego. Lekarz może ocenić, czy potrzebuje Pani dłuższego czasu na regenerację i czy wskazane jest L4. Jeśli urlop bezpłatny jest możliwy tylko na miesiąc, a Pani czuje, że potrzebuje więcej czasu, warto rozważyć zwolnienie lekarskie. Terapia może pomóc w radzeniu sobie z wypaleniem, stresami oraz w znalezieniu nowych strategii zarządzania pracą i życiem osobistym. Wprowadzenie regularnych praktyk relaksacyjnych, takich jak medytacja, joga czy spacer na świeżym powietrzu, również może pomóc w redukcji stresu.

Ważne jest, aby słuchać swojego ciała i umysłu oraz nie ignorować tych sygnałów. Im wcześniej podejmie się działania, tym łatwiej będzie wrócić do równowagi i czerpać satysfakcję z pracy oraz życia.

Jeśli potrzebuje Pani dalszego wsparcia lub chce porozmawiać, zachęcam do skontaktowania się z terapeutą.

Serdecznie pozdrawiam.

Dzień dobry,
Jest wiele czynników które mogą wpływać na Pani stan może być też tak że w ogóle nie chodzi o prace może stos stłumionych emocji w Pani może jakieś inne sytuacje nie wyjaśnione a stłumione może nie zadowolenie z własnego życia i chęć zmiany z myślą że ona pomoże i pada na pracę jest bardzo wiele zależności dlatego najlepiej skonsultować się z psychologiem osobiście i poszukać konkretną przyczynę.
Pozdrawiam
Pani objawy sugerują wypalenie zawodowe. Wypalenie zawodowe może wymagać dłuższej przerwy niż standardowy urlop. Długoterminowo, rozważ również zmiany w pracy, które mogą pomóc w zarządzaniu stresem, takie jak lepsze zarządzanie czasem, zmniejszenie obciążenia pracą czy poszukiwanie wsparcia zawodowego. Pozdrawiam