czy uszkodzenie rogu tylnego i trzonu łąkotki przyśrodkowej da się wyleczyć?

2 odpowiedzi
W wakacje dopadła mnie kontuzja kolana. Badanie rezonansu wykazało:

Uszkodzenie rogu tylnego i trzonu łąkotki przyśrodkowej, chondromalacja, zmiany obrzękowe. Nieznacznie zwiększona ilość płynu w zachyłku nadrzepkowym, zaznaczone pasma maziówki.

Mam dwa pytania:
1) Czy tego typu uraz jest "wyrokiem na całe życie" czy też współczesna medycyna radzi sobie z takimi przypadkami i potrafi przywrócić kolano do stanu umożliwiającego uprawianie sportu?
2) Czy podjęcie leczenia operacyjnego powinno wystapić jak najszybciej (czyt.: prywatnie) czy też "rozsądnie szybko" uwzględniając terminy NFZ (I kwartał 2017 r.) też będzie OK?

Poniżej umieszczam pełny opis badania rezonansu.
Będę wdzięczny za odpowiedzi, za które z góry dziękuję.

Nieznacznie zwiększona ilość płynu w zachyłku nadrzepkowym, zaznaczone pasma maziówki.
Obrzęk ciała tłuszczowego Hoffy w części tylnej.
Złożone uszkodzenie rogu tylnego i trzonu łąkotki przyśrodkowej (MM).Pozioma szczelina pęknięcia w trzonie i rogu tylnym MM, sięgająca dolnej powierzchni stawowej. Trzon zniekształcony, zredukowany od strony brzegu wolnego, z podwichnięciem fragmentu na zewnętrzny zarys kłykcia przyśrodkowego piszczeli.Niejednorodny sygnał więzadeł łąkotkowo-udowego i piszczelowego MM.
Słabo wyrażone zmiany obrzękowo-przeciążeniowe szpiku kostnego środkowo-zewnętrznych części kłykci przyśrodkowych, wyraźniejsze w piszczelowym. Brzeżne zatarcie zarysów chrząstki. Nierówny zarys chrząstki na środkowo-wewnętrznej części kłykcia przyśrodkowego kości udowej.
Łąkotka boczna położona prawidłowo, nieco niejednorodna w zakresie korzenia przedniego, poza tym bez zmian. Kłykcie boczne bez uszkodzeń chrzęstno-kostnych. Kostne zarysy powierzchni stawowych kłykci są gładkie.

Niewielka ilość płynu wzdłuż więzadła pobocznego piszczelowego; tylna część włókien niejednorodna; pozostałe zachowane. Więzadła krzyżowe tylne oraz poboczne strzałkowe są zachowane.
Niejednorodny sygnał więzadła krzyżowego przedniego, słabsze napięcie niewielkiej bocznej części włókien (po naderwaniu?), poza tym większość włókien widoczna jest w położeniu fizjologicznym.
W wykonanym badaniu rzepka bez spoczynkowej lateralizacji. Niejednorodna i nierówna chrząstka na centralno-bocznej części rzepki; wąskie pęknięcia na części przyśrodkowej z niewielkimi zmianami obrzękowymi szpiku kostnego podkorowo. Wąskie pęknięcie chrząstki na przedniej powierzchni kłykcia przyśrodkowego uda. Nieco niejednorodna chrząstka na bruździe międzykłykciowej. Kąt bruzdy 142 st. TT-TG 5 mm.
Troczki rzepki, więzadło właściwe oraz ścięgno mięśnia czworogłowego uda są zachowane, bez świeżych zmian pourazowych; niewielkie zmiany przeciążeniowe przy przyczepach. Entezofit ścięgna mięśnia czworogłowego uda.
Pasmo biodrowo-piszczelowe bez zmian.Śladowy wysięk wzdłuż ścięgien gęsiej stopki oraz w kaletce brzuchato-półbłoniastej. Dół podkolanowy bez zmian ogniskowych.

Wnioski: uszkodzenie rogu tylnego i trzonu łąkotki przyśrodkowej, chondromalacja, zmiany obrzękowe.
Nieznacznie zwiększona ilość płynu w zachyłku nadrzepkowym, zaznaczone pasma maziówki.
Witam rozwianie tak dużych wątpliwości, rozsądne odpowiedzi na tyle pytań wymagają zbadania pacjenta, obejrzenia płyty z wynikiem badania MR
W skrócie odpowiadając na pytania: a. tak, medycyna radzi sobie z takimi schorzeniami, b. operacja w takim przypadku nie jest kwestią szczególnie pilną

Szanowny Panie,

ad.1. Tak, współczesna medycyna często potrafi sobie poradzić z takim problemem.
ad. 2. Odkładanie zabiegu pogarsza rokowanie.

Z poważaniem,
Marcin Milczarek