Czy utrzymywanie tzw. dobrostanu psychicznego (są głosy w psychologii, że potrzeba mieszanych afektó

2 odpowiedzi
Czy utrzymywanie tzw. dobrostanu psychicznego (są głosy w psychologii, że potrzeba mieszanych afektów chyba aby utrzymać równowagę psychiczną) paradoksalnie nie koliduje z rzeczywistym przeżywaniem egzystencji, szczególnie dla osób o światopoglądzie pesymistycznym z wyboru i obserwacji dominującego zła na świecie?
Witam, w życiu tak już jest, że dobre chwile przeplatają się z gorszymi, że "dobre" emocje i "złe" emocje następują po sobie. Tego nie zmienimy, taki jest świat. To czego warto się uczyć, to - oprócz akceptacji takiego stanu rzeczy - to autonomiczne podejście do owych dobrych z złych emocji. Autonomiczne tzn takie, że mamy poczucie, że wszystko co sie nam przytrafia jest przez nas "oglądane" i to my decydujemy, jak w danej chwili chcemy sie zachować.
Życzę serdecznie owej autonomii w Pana życiu!

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,

dobrostan psychiczny to subiektywne odczuwanie przez daną osobę zadowolenia i satysfakcji ze swojego życia zarówno w strefie fizycznej, jak i psychologicznej. To, że każdemu z nas przytrafią się trudne sytuacje, doświadczamy bolesnych wydarzeń jest naturalną częścią życia. Jednak niezależnie od tego co dzieje się wokół nas mamy wpływ na to, jak będziemy to odbierać. To nie sytuacje wywołują w nas trudne emocje, ale to w jaki sposób te sytuacje postrzegamy. Możemy podchodzić do wszystkiego sceptycznie i pesymistycznie tylko pytanie, jak to będzie wpływało na nasz stan psychiczny? Nawet, jeśli ktoś ma większą tendencje do pesymizmu niż do optymizmu to nie oznacza, że nie może odczuwać dobrostanu psychicznego. Mamy wpływ na to, jak się czujemy, to zależy od nas. Można nad tym pracować np. podczas terapii w nurcie poznawczo-behawioralnym. Zachęcam do udania się na spotkanie z psychologiem, terapeutą, aby przedyskutować problem i poszukać rozwiązań.
Pozdrawiam serdecznie,
Joanna Szlasa-Więczaszek

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.