Czy w czasie ciąży fizjoterapeuta uroginekologiczny może zbadać napięcie mięśni dna miednicy (dopoch

3 odpowiedzi
Czy w czasie ciąży fizjoterapeuta uroginekologiczny może zbadać napięcie mięśni dna miednicy (dopochwowo)? W moim przypadku mam podejrzenia, że mięśnie te mogą być zbyt napięte, więc jeżeli by tak było, to nie chciałabym napiąć ich jeszcze bardziej nieodpowiednimi ćwiczeniami, tylko właśnie rozluźnić przed porodem. Czy takie badanie jest możliwe w ciąży? Czy może sposób przygotowania mięśni dna miednicy do porodu jest taki sam gdy są one zbytnio napięte i gdy tak nie jest?
Oczywiście badanie przezpochwowe można wykonać w czasie ciąży. Odpowiednie wzmacnianie i rozluźnianie dna miednicy jest składową przygotowania do porodu i a później szybszej regeneracji w połogu. Przygotowanie mięśni dna miednicy do porodu może się różnić w zależności od wywiadu. Kluczem jest indywidualne podejście do pacjentki, dlatego nie powinno się do tego podchodzić schematycznie i zdawkowo (na zasadzie tak/nie) odpowiadać na pytania pacjenta bez przeprowadzonego wywiadu i badania.
Sugeruję wizytę: Fizjoterapia kobiet w ciąży / fizjoterapia okołoporodowa - 200 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Jak najbardziej można wykonać takie badanie w ciąży. Dzięki niemu możemy ocenić jak pracują mięśnie dna miednicy, czy nie ma np. za dużego napięcia. Dodatkowo na takiej wizycie nauczy się Pani jak prawidłowo napinać i rozluźniać te mięśnie oraz w jaki sposób przygotować się do porodu.
Jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań (np infekcja, założony pessar szyjkowy czy szew szyjkowy) to fizjoterapeuta uroginekologiczny może ocenić mięśnie dna miednicy w badaniu przezpochowym. Może również ocenić pośrednio ich pracę poprzez wykorzystanie USG w badaniu przezkroczowym, a nawet można pracować nad prawidłową aktywacją (umiejętnością ich napięcia i rozluźnienia) z wykorzystaniem sondy dopochowej z wykorzystaniem EMG biofeedback (nie elektroterapii) - można wtedy wykorzystać to w trakcie pozycji wertykalnych. Dzięki temu niektórym pacjentkom łatwiej jest nauczyć się prawidłowej pracy tych mięśni w ramach przygotowania do porodu. Pozdrawiam serdecznie

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.