Czy w mięsie ugotowanym a później przechowywanym w lodówce może pojawić się Listeria i czy w mleku p

2 odpowiedzi
Czy w mięsie ugotowanym a później przechowywanym w lodówce może pojawić się Listeria i czy w mleku pasteryzowanym ale otwartym ale oczywiście przechowywanym w lodówce jest to możliwe?
Listeria monocytogenes to bakteria wywołująca listeriozę. Jest niebezpieczna - 20 do 30 procent infekcji kończy się śmiercią. Listeria jest szczególnie groźna dla kobiet w ciąży. Najczęstszą przyczyną zakażenia listerią jest żywność, przede wszystkim wędzone ryby, mięso i wędliny, ale także nabiał – najczęściej wykonany z niepasteryzowanego mleka. Jeśli chodzi o proces obróbki termicznej – czyli gotowanie czy pasteryzacja to te procesy zabijają bakterię Listerię. Jeśli one zostały wykonane w sposób prawidłowy to ryzyko zakażenia jest bardzo niskie. Jedynie może dojść do zakażenia, jeśli w lodówce jest ta bakteria, czyli np. przechowywaliśmy w lodówce wędzoną rybę, rozmrożone w nieodpowiedni sposób warzywa czy mleko niepasteryzowane z targu bezpośrednio od rolnika w której taka bakteria się znalazła i wtedy może dojść do zakażenia. Jednak jest to ryzyko bardzo niskie.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Listeria monocytogenes ma zdolność do namnażania się nawet w temperaturze lodówki (2-45*C), jednak ginie w temperaturze od 60*C.
Bakteria występuje w kiszonkach, mleku NIEPASTERYZOWANYM, serach, surowych i wędzonych rybach, warzywach, owocach oraz lodach. Prawidłowa pasteryzacja lub ugotowanie produktów obniża ryzyko zakażenia do minimum.
Jeżeli surowe, mrożone lub gotowane mięso jest przechowywane obok wyżej wymienionych produktów możliwe jest zakażenia mięsa Listerią, dlatego przed konsumpcją rekomendowane jest podgrzanie mięsa.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.