Czy w moim przypadku operacja jest możliwa?

4 odpowiedzi
Mam 46 lat i ciągły ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym,który promieniuje do kości ogonowej i prawego biodra. Nie mogę siedzieć, schylać się, dźwigać (nogi i ręce robią się jak z ołowiu i drżą). Od dłuższego czasu jestem na tabletkach przeciwbólowych i rozluźniających. Codziennie robię gimnastykę, a po zabiegach rehabilitacyjnych nie czuję żadnej poprawy.
Badanie RM wykazało:
Wygładzenie fizjologicznej lordozy. Początkowe zmiany zwyrodnieniowe w postaci drobnych osteofitów i zaostrzeń na przednich krawędziach trzonów kręgów oraz niewielkich zmian zwyrodnieniowo-wytwórczych na tylnobocznych sąsiadujących krawędziach trzonów kręgów L4-5. Znacznie obniżona wysokość przestrzeni międzykręgowych L4-5. Zmiany degeneracyjne krążków międzykręgowych na poziomach L2-3, L4-5 i L5-S1.
Uwaga:
na poziomach L4-5 i L5-S1 podobnego stopnia, centralne wypadnięcia jądr miażdżystych do światła kanału kręgowego na głębokość do 5mm powodujące ucisk worka oponowego tylko na poziomie L4-5. Bez ucisku korzeni nerwowych.
Na pozostałych poziomach odcinka L-S kręgosłupa bez istotnych uwypukleń krążków międzykręgowych. Otwory międzykręgowe obustronnie wolne. Stożek rdzeniowy i włókna ogona końskiego prawidłowe.
Na wysokości trzonów kręgów Si2 i S3 duże torbiele okołokorzeniowe o max wymiarze 30mm.
Wniosek:
Cechy umiarkowanej, dwupoziomowej dyskopatii bez ucisku korzeni nerwowych.
Trudno powiedzieć jednoznacznie co jest przyczyną dolegliwości. Opis badania MR nie wskazuje na poważne zmiany, ale wymaga to weryfikacji w bezpośredniej ocenie. Należy rozważyć też inne przyczyny opisanych objawów.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry. Fakt wykorzystania możliwości rehabilitacji i ćwiczeń świadczy o tym, że nadszedł czas zastanowić się nad leczeniem zabiegowym. Ponieważ ucisku na struktury nerwowe nie opisano, zabiegi neurochirurgiczne metodą "klasyczną" raczej nie będą wskazane. Warto wykonać badania RTG kręgosłupa L-S w pozycji stojącej AP + bok oraz zdjęcia czynnościowe w pozycji bocznej i z nimi zgłosić się na konsultację neurochirurgiczną. Po zbadaniu i ocenie zdjęć może być zaproponowana opcja leczenia małoinwazyjnego (nukleoplastyka, Discogel) lub innego sposobu leczenia. Pozdrawiam.
Dobry wieczór,
Nie kwalifikuję do leczenia bez przeprowadzenia badania lekarskiego i oceny wyników badań obrazowych. Zapraszam do gabinetu – lista miejsc, w których przyjmuję jest wyszczególniona na moim profilu.
Z wyrazami szacunku,
Krzysztof Zapałowicz, neurochirurg
Witam, wstępnie bez zbadania można powiedzieć tylko, że jeżeli są objawy ze strony rąk to patologia znajduje si raczej w kręgosłupie szyjnym a nie lędźwiowym. pozdrawiam Piotr Winkler

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.