Czy w zaburzeniach depresyjnych gdy dominują te "trudne" emocje - pozostałe zostają w cieniu jednak

2 odpowiedzi
Czy w zaburzeniach depresyjnych gdy dominują te "trudne" emocje - pozostałe zostają w cieniu jednak nie do końca stłumione?
Dzień dobry,
zaburzenia depresyjne to bardzo szeroka kategoria w której znajduje się miedzy innymi depresja endogenna, depresja reaktywna, nerwica depresyjna, epizod depresyjny jako element dynamiki w zaburzeniach osobowości i wiele innych. W każdym z tych przypadków odpowiedź na postawione pytanie będzie wyglądać nieco inaczej, a także będzie zależeć o stopnia nasilenia zaburzenia. Oczywiście jest możliwe, aby poza afektem negatywnym występowały także inne emocje. W razie dalszych pytań serdecznie zapraszam do kontaktu.
Pozdrawiam,
Łucja Wiktorowska
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
W zaburzeniach depresyjnych trudne emocje, takie jak smutek, lęk czy beznadziejność, często dominują i przytłaczają codzienne doświadczenia. Jednak inne emocje, choć mogą wydawać się mniej widoczne, wciąż są obecne i nie są całkowicie stłumione. W depresji często dochodzi do przytłumienia emocji, co oznacza, że osoba może mieć trudności z odczuwaniem pozytywnych uczuć, takich jak radość czy zadowolenie. Te emocje są wciąż tam, ale mogą być mniej intensywne i trudniejsze do zauważenia.

Nawet w stanach głębokiej depresji, osoby mogą doświadczać chwilowych przebłysków innych emocji. Na przykład, mogą poczuć chwilową ulgę, spokój lub nawet radość w odpowiedzi na pewne wydarzenia lub wspomnienia, choć te chwile mogą być krótkotrwałe. Często zdarza się, że niektóre emocje są skryte pod warstwą dominujących, trudnych uczuć. Na przykład, osoba może odczuwać złość, frustrację lub lęk, które są maskowane przez głębszy smutek lub apatię.

Wahania nastroju są również częstym zjawiskiem w zaburzeniach depresyjnych, co oznacza, że intensywność i rodzaj doświadczanych emocji mogą się zmieniać w czasie. Terapia, zwłaszcza terapia poznawczo-behawioralna (CBT), może pomóc osobie z depresją w identyfikowaniu i wyrażaniu różnych emocji, nawet tych, które są mniej widoczne. Terapeuta może pomóc w pracy nad rozpoznawaniem i zarządzaniem tymi uczuciami, co jest ważnym krokiem w procesie zdrowienia.

Podsumowując, choć trudne emocje mogą dominować w depresji, pozostałe emocje nadal istnieją i mogą być dostępne do doświadczenia. Rozpoznanie i zrozumienie pełnego spektrum emocji może być kluczowe dla lepszego radzenia sobie z depresją i procesu zdrowienia.
Pozdrawiam serdecznie

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.