Czy w zaburzeniach depresyjnych pojawiają się częste monologi wewnętrzne?

2 odpowiedzi
Czy w zaburzeniach depresyjnych pojawiają się częste monologi wewnętrzne?
Dzień dobry! Nie tylko, praktycznie każdy z nas je prowadzi i to nieustannie. W przypadku depresji przybierają one dość specyficzną formę ze względu na negatywne przekonania co do własnej osoby (niskiego poczucia własnej wartości, poczucia winy), postrzegania innych ludzi, świata i przyszłości. Na tym z grubsza, od strony poznawczej polega depresja wg. Aaron'a Beck'a.

Pozdrawiam

Dariusz Wołoszczyk

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,
występowanie monologu wewnętrznego nie jest objawem depresji, ponieważ każdy człowiek prowadzi wewnętrzny monolog. Warto jednak zwrócić uwagę na to, jakie treści pojawiają się w monologu wewnętrznym.
Osoby cierpiące na depresję często doświadczają negatywnych myśli, pesymistycznych przekonań, uczucia beznadziejności, poczucia winy i niskiej wartości. W monologu osoby chorującej na depresję często pojawia się krytyka samego siebie, osamotnienie, brak zainteresowań, brak sensu,
Terapia, zwłaszcza terapia poznawczo-behawioralna (CBT), może pomóc osobom z depresją w identyfikowaniu i zmianie tych negatywnych myśli oraz w rozwijaniu bardziej pozytywnego i konstruktywnego sposobu myślenia. Jeśli treści naszego monologu wewnętrznego są dla nas bolesne, utrudniają codzienne funkcjonowanie, to zachęcam do udania się do psychologa, terapeuty, który pomoże wprowadzić zmianę, a tym samym poprawić jakość funkcjonowania.
Pozdrawiam serdecznie,
Joanna Szlasa-Więczaszek

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.