Czy warto poddac sie operacji przepukliny rozworu przelykowego?

1 odpowiedzi
Czy warto poddac sie operacji przepukliny rozworu przelykowego? Zdiagnozowano ja jako mala - 3 cm. Pomimo lekow i zmiany stylu zycia zmagam sie z problemem odbic, gazow, ucisku w klatce piersiowej i podobno to tylko sie nasili z uplywem lat. Jestem po 30-tce. Podejrzewam ze problem pojawil sie pod wplywem nadmiernej wagi ciala. Nie chce byc skazana na leki. Mam mozliwosc bezplatnej operacji. Czy ryzyko powiklan jest duze? Dziekuje za odpowiedz.
Przed operacją proponuję usunąć jak najwięcej czynników ryzyka - m.in. zredukować masę ciała. Jeżeli takowa "pełna" modyfikacja stylu życia nie przyniesie poprawy proponuję zabieg operacyjny. Laparoskopowa fundoplikacja sposobem Nissena polega na wykonaniu kilku nacięć w ścianie brzucha w celu wprowadzenia laparoskopu (urządzenia posiadającego na końcu kamerę) i niewielkiej średnicy narzędzi, którymi posługuje się chirurg w czasie operacji. Następnie chirurg odprowadza istniejącą przepuklinę i wytwarza wokół przełyku mankiet ze zszytej przedniej i tylnej ściany żołądka. Mankiet ten ma na celu wzmocnienie i poprawę działania antyrefluksowego dolnego zwieracza przełyku. Dodatkowo wykonuje się stabilizację żołądka poniżej przepony, co zapobiega powstawaniu przepukliny rozworu przełykowego. Jak każdy zabieg chirurgiczny, laparoskopowa fundoplikacja sposobem Nissena jest obarczona pewnym, choć niewielkim ryzykiem powikłań. Do najważniejszych z nich należą wystąpienie krwawienie, zakażenie rany operacyjnej oraz powstanie ropnia. Śmiertelność związana z tego typu zabiegiem jest niewielka i dotyczy głównie osób obciążonych innymi, poważnymi chorobami. Po zaopatrzeniu przepukliny rozworu przełykowego i wykonaniu fundoplikacji w bardzo znacznym stopniu ulegają redukcji objawy choroby refluksowej. Pacjenci przestają cierpieć z powodu bólu i pieczenia w klatce piersiowej, znacznie zniwelowane zostaje uczucie niesmaku i przykrego zapachu z ust oraz ustępuje utrudnienie w połykaniu pokarmów. Znacznie poprawia się jakość życia. Dodatkowo niektóre osoby po operacji mogą zaprzestać przyjmowania leków. Zanika stan zapalny przełyku i zmniejsza się ryzyko rozwoju raka przełyku. Niestety operacja nie gwarantuje stałego ustąpienia objawów, zdarzają się po niej nawroty dolegliwości refluksowych.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.