Czy wenlafaksyna albo olanzapina to takie leki które mogą mnie podnieść z łóżka, sprawić że coś będz

2 odpowiedzi
Czy wenlafaksyna albo olanzapina to takie leki które mogą mnie podnieść z łóżka, sprawić że coś będzie mi się chciało? Bo słyszałam że na depresję są dwa rodzaje leków - aktywizujące i uspokajające. Do której z tych grup należy wenlafaksyna?
Dzień dobry,
Takie pytanie najlepiej zadać lekarzowi psychiatrze, nie psychoterapeucie, bo to psychoatra jest specjalistą od leków. Od siebie mogę powiedzieć, że olanzapica nie jest lekiem antydepresyjnym ale przeciwpsychotycznym, stosowanym przy schozofrenii a także epizodach maniakalnych w chorobie dwubiegunowej. Natomiast wenlafaksyna to antydepresant. Ponieważ jest różwnież inhibitorem zwrotnego wychwytu noradrenaliny, ma też działanie pobudzające, ale to może zalezeć też od wielu czynników i szczegółową odpowiedź może dać psychiatra.
Pozdrawiam serdecznie
Justyna Wojciechowska

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Wenlafaksyna to lek przeciwdepresyjny, który jest często klasyfikowany jako lek aktywujący. Oznacza to, że działa na układ nerwowy w sposób, który może zwiększać poziom energii i poprawiać nastrój u osób z depresją. Wenlafaksyna jest często stosowana w leczeniu depresji o umiarkowanym i ciężkim nasileniu.

Olanzapina, z drugiej strony, to lek przeciwpsychotyczny i stabilizator nastroju, który jest często stosowany w leczeniu zaburzeń psychicznych, takich jak schizofrenia i zaburzenie afektywne dwubiegunowe (choroba afektywna dwubiegunowa). Olanzapina nie jest typowym lekiem przeciwdepresyjnym i nie jest pierwszym wyborem w leczeniu depresji. Może być używana jako lek dodatkowy w przypadkach depresji opornej na inne leki przeciwdepresyjne.

Jeśli cierpisz na depresję i zastanawiasz się nad leczeniem, zawsze ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem psychiatrą. Lekarz ten może dokładnie ocenić Twoją sytuację i zalecić odpowiednią terapię farmakologiczną lub psychoterapię, biorąc pod uwagę Twoje indywidualne potrzeby i objawy.

Nie należy samodzielnie stosować żadnych leków przeciwdepresyjnych ani przeciwpsychotycznych bez konsultacji z lekarzem, ponieważ wymagają one odpowiedniej oceny i monitoringu ze strony specjalisty. Ponadto, leki te mogą mieć skutki uboczne i interagować z innymi lekami, dlatego ważne jest, aby lekarz dokładnie ocenił, który lek będzie najlepszy w Twoim przypadku.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.