Czy wizyty za pomocą wideokonferencji (online) mają skuteczność przy leczeniu zaburzeniu psychiczneg

5 odpowiedzi
Czy wizyty za pomocą wideokonferencji (online) mają skuteczność przy leczeniu zaburzeniu psychicznego? Czy takie wizyty mają działanie placebo kiedy wiadome jest, przy takich problemach kontakt osobisty jest kluczowym elementem dla wyzdrowienia.
Witam,
psychoterapia online staje się co raz bardziej popularna ze względu na wygodę i nie raz jest bardziej preferowana przez pacjentów.
Niemniej jednak, nie w każdej sytuacji taki rodzaj terapii będzie wskazany oraz skuteczny. Kluczowym elementem decydującym o formie psychoterapii jest problematyka pacjenta, to z czym dokładnie ma trudności.
Psychoterapia online zostawia więcej przestrzeni na odreagowania, sprzyja unikaniu oraz dystansowaniu się. Jeżeli na wstępnych konsultacjach, przed rozpoczęciem psychoterapii, psychoterapeuta wykryje tego typu trudności, najprawdopodobniej zostaniesz poinformowany, że wskazana jest psychoterapia „na żywo”.
Należy pamiętać, iż w procesie leczenia odtwarzają się trudności pacjentów z życia codziennego. Zatem forma psychoterapii musi być dobrana w taki sposób, aby umożliwić pacjentowi pracę nad tymi problemami oraz zmniejszyć prawdopodobieństwo takich sytuacji, gdzie to dzieje się poza wiedzą psychoterapeuty, uniemożliwiając pomoc pacjentowi.

Najlepszą drogą do wyboru formy terapii jest konsultacja wstępna ze specjalistą, ponieważ niektórych aspektów po prostu możesz nie dostrzegać. Specjalista na takiej konsultacji przejrzy się dokładniej twoim trudnościom, oceni ryzyko oraz zaleci tę formę psychoterapii, która będzie najbardziej wskazana w Twoim konkretnie wypadku.

Pozdrawiam serdecznie,
Nataliia Lahodiuk

Pracuję online od ponad 15 lat. Czyli na bardzo długo przed pandemią. Fakt że kontakt w gabinecie ma wiele zalet, ale czase jest tak że to własnie terapia online jest najlepszym możliwym rozwiązaniem. Taka terapia nadal nadal buduje relację terapeutyczną a w wielu sytuacjach jedyną możliwą (emigracja) lub najbardziej możliwą na poczatek drogi terapeutycznej. W terapii poza wieloma badaniami dotyczacymi metodologii danej metody wszystkie badania pokazują że jednym z najważniejszych czynników leczących jest relacja z terapeutą. A taką da się zbudowac online. Pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry,
Bardzo dobre pytanie, na które warto sobie odpowiedzieć zanim zdecyduje się ktoś na psychoterapię. Wydaje się, że nie ma znaczenia czy psychoterapia będzie prowadzona on-line, czy w gabinecie. Warto się jednak temu przyglądnąć bliżej. Psychoterapia on-line oferuje nam takie korzyści jak większa swoboda, elastyczność czy dostępność (mogą być różne lokalizacje Pacjenta i Terapeuty). To co natomiast daje terapia w gabinecie to bezpośredni kontakt, bliskość, możliwość dokładnej analizy mowy ciała (a to co niewerbalne jest również bardzo istotne), ale przede wszystkim praca z obronami psychologicznymi, które uwidaczniają się najlepiej w bezpośrednim kontakcie. Ekran monitora jest jakby filtrem, który osłabia obrony psychologiczne w kontakcie z psychoterapeutą, a które nasilają się w codziennym życiu, w kontaktach z innymi ludźmi. Warto podkreślić, że obrony psychologiczne to nieświadome mechanizmy, które chronią nas przed negatywnymi emocjami i stresującymi sytuacjami. Działają one jak tarcza, która osłania nas przed bólem i lękiem. Niektóre z nich mogą być szkodliwe i utrudniać życie. Na przykład, zaprzeczanie może prowadzić do unikania problemów i pogarszania sytuacji. W gabinecie, pracując nad obronami psychologicznymi, pomagamy zrozumieć swoje obrony i nauczyć się bardziej zdrowych sposobów radzenia sobie z trudnościami. Podsumowując, psychoterapia on-line bez wątpienia przyniesie ulgę i jest terapią wspierającą, jednakże jeśli mówimy o leczeniu zaburzeń osobowości, swoich Pacjentów zachęcam do bezpośredniego kontaktu.
Pozdrawiam serdecznie
ES
Dzień dobry,
poproszę o informację o jakim konkretnie zaburzeniu mowa to będę mogła precyzyjniej odnieść się do tego pytania.
Pozdrawiam,
Sylwia Michalak
Dzień dobry,

Badania dotyczycące metodologii wszystkich metod pokazują, że jednym z najważniejszych czynników leczących w psychoterapii jest sojusz i relacja z terapeutą. Znaczący wpływ na to ma zaangażowanie samego pacjenta, bez którego żadna terapia nie przyniesie oczekiwanego skutku jak również zapewnienie bezpieczeństwa w trakcie leczenia. Na bezpieczeństwo min. wpływa zarówno postawa terapeuty jak i miejsce. Spełnienie tych warunków jest możliwe zarówno w gabinecie ale także w miejscu wybranym przez pacjenta, z którego może połączyć za pomocą systemów teleinformatycznych. Budowa takiej relacji terapeutycznej może byc nieco dłuża ale zdecydowanie możliwa.
W takim przypadku ważne jest aby pacjent zapewnił sobie intymne pomieszczenie (aby nikt nie zakłócał jego sesji przez min. 50 minut) ale również urządzenie i ekran, za pomocą którego będzie łączył się z terapeutą: takie, by obraz mógł pokazywać nie tylko twarz pacjenta ale także część ciała (ręce, klatkę piersiową, barki).
Biorąc pod uwagę, że są różne zaburzenia psychiczne i z różnymi trudnościami w funkcjonowaniu zgłasza się pacjent, pierwsze spotkania są zazwyczaj konsultacyjne. W trakcie tych spotkań, psychoterapeuta rozpozna trudności i poinformuje czy dla danego typu zaburzeń wskazana jest psychoterapia w gabinecie (w realu). Zapisując się na konsultację warto więc wybrać terapeutę, który oprócz sesji online może przyjmować w gabinecie.
Podsumowując, sesje online nie mają jedynie działania placebo a są równie skutecznym oddziaływaniem jak wizyty w gabinecie przy spełnieniu pewnych warunków. Natomiast w wyniku konsultacji i określonych zaburzeń terapeuta może zaproponowac sesje w gabinecie, a jeśli takich wizyt nie prowadzi skierowac do innego specjalisty.
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do kontaktu.