Czy wyleczenie niedowidzenia w przypadku osób dorosłych jest możliwe?

2 odpowiedzi
Czy wyleczenie niedowidzenia w przypadku osób dorosłych jest możliwe?

Pacjent uczęszczał w dzieciństwie na ćwiczenia pleoptyczne, jednak ostateczne rezultaty nie były zadowalające, zaś z racji że leczenie zostało rozpoczęte stosunkowo późno, widzenie obuoczne nie zostało wytworzone.

Resztkowy zez z dzieciństwa pozostał na poziomie 7-9 stopni. Anizometria również przez wszystkie lata utrzymała się na podobnym poziomie i nie przekracza 2D.
Niestety niedowidzenia nie da się wyleczyć u osób dorosłych. Jest to możliwe tylko u dzieci, gdyż wtedy mózg jest plastyczny i „uczy się prawidłowo widzieć”. Pomimo braku możliwości wyleczenia niedowidzenia polecam wizytę u okulisty, prawidłowa korekcja wady wzroku (okularami, soczewkami lub zabiegiem refrakcyjnym-laserowa korekcja wady wzroku) może w znacznym stopniu poprawić jakość widzenia.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry
Na leczenie niedowidzenia mamy zwykle czas do 9-10 roku życia gdyż wtedy narząd wzroku i mózg ma największe zdolności naprawcze. Zwykle leczenie polega na zasłanianiu oka lepszego w celu pobudzania do pracy oka słabo widzącego. Niejednokrotnie prowadzi się również ćwiczenia pleoptyczne w celu pobudzania plamki żółtej do lepszego funkcjonowania. Efekty leczenia są ściśle uzależnione od czasu , w którym zostało rozpoczęte leczenie, od sumiennego stosowania zasłonki na oko jak równiż indywidualnych predyspozycji pacjenta. Po kilkunastu latach pracy z dziećmi wiem, że każdy pacjent jest inny. Niezależnie od wszystkiego ja nawet osobom dorosłym z niedowidzeniem zalecam zasłanianie oczu i ćwiczenia na okres kilku miesięcy . Jeśli po tym okresie nawet minimalnie poprawia się ostrość wzroku istnieje szansa na poprawę stanu oczu. Ćwiczenia i terapia w wieku dorosłym wymaga wielu wyrzeczeń i dużo ciepliwości
Alicja Błazej-Waskiewicz

Eksperci

Anna Grabas

Anna Grabas

Ortoptysta

Legnica

Paulina Skiba

Paulina Skiba

Ortoptysta

Chojnice

Dawid Korszun

Dawid Korszun

Optometrysta

Zielona Góra

Oliwia Kaczkoś

Oliwia Kaczkoś

Optometrysta

Warszawa

Sylwia Marach-Cukras

Sylwia Marach-Cukras

Optometrysta

Leszno

Tomasz Koban

Tomasz Koban

Optometrysta

Jelcz-Laskowice

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 34 pytań dotyczących usługi: zaburzenia widzenia
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.